Hipnoza, vrsta terapije temeljena na principima um-tijelo, izvedena je od psihoterapijskog spektra liječenja. Pacijenti se usmjeri u stanje duboke relaksacije i usmjerene pažnje ne bi li im se pomoglo promijeniti njihovo ponašanje i na taj poboljšati zdravlje. Pacijenti postanu relativno ometeni ali su ipak svjesni svog okoliša i iskustava koja proživljavaju. Neki pacijenti nauče sami sebe hipnotizirati.
(Vidi također Pregled integrativne, komplementarne i alternativne medicine.)
Korištenje hipnoze
Hipnozom se liječe bolni sindromi, menopauzalni simptomi, fobije i konverzivna stanja, a donekle su djelotvorni i u odvikavanju od pušenja te u liječenju pretilosti. Hipnoza može smanjiti bol i tjeskobu tijekom medicinskih postupaka u odraslih i djece. Može biti korisna u liječenju sindroma iritabilnog crijeva, glavobolje, astme, i neke bolesti kože (npr. bradavice, psorijaza). Može pomoći u reguliranju arterijskog tlaka.
Hipnoza pomaže u kontroli mučnine i povraćanja (posebno iščekivanog) u vezi s kemoterapijom i koristan je u palijativnoj skrbi pacijenata oboljelih od karcinoma. Neki dokazi govore u prilog da hipnoterapija pomaže smanjiti anksioznost i poboljšati kvalitetu života u bolesnika s karcinomom.