Upalne bolesti orbite

Autor: James Garrity, MD
Urednik sekcije: prof. dr. sc. Zoran Vatavuk, dr. med.
Prijevod: Edita Brezovec, dr. med.

Idiopatska orbitalna inflamacija (ranije poznata kao pseudotumor orbite) je dobroćudna, prostorno-okupirajuća upalna bolest koja zahvaća orbitalna tkiva.

Idiopatska orbitalna inflamacija može zahvatiti bilo koju strukturu unutar orbite. Upalni odgovor može biti nespecifičan, granulomatozni, odnosno u vidu vaskulitisa ili reaktivne limfoidne hiperplazije. Upala može biti dio podležeće bolesti (npr. IgG4-povezana orbitalna bolest ili granulomatoza sa poliangitisom) ili se može javiti izolirano. Mogu biti pogođene osobe svih životnih dobi. Zbivanje može biti akutno, kronično, a može i recidivirati.

Simptomi i znakovi

Simptomi i znakovi upalne bolesti orbite

Simptomi i znakovi inflamatornoga pseudotumora orbite tipično uključuju nagli nastanak boli uz oteklinu i crvenilo vjeđa. Moguće su pojave protruzija oka, dvoslike kao i gubitka vida. U slučajevima reakitvne limfiodne hiperplazije ili IgG4- povezane orbitalne bolesti, prisutno je nekoliko simptoma osim proptoze ili otekline.

Dijagnoza

Dijagnoza upalne bolesti orbite
  • CT ili MR

Slična klinička slika inflamatornoga orbitalnog tumora prisutna je u i kod infekcija orbite, ali u slučaju inflamatornog orbitalnog pseudotumora (idioptska orbitalna inflamacija), ne postoje anamnestički podaci o ranijoj traumi niti o žarišnoj infekciji u blizini (odnosno sinusitisu). Nužna je, stoga, neurološka slikovna pretraga CT–om ili MR-om. Korisna slikovna značajka u razlikovanju infekcije od neinfektivne upale je prisutnost zahvaćenosti susjednog sinusa u orbitalnoj infekciji. Kod kroničnih ili opetovanih slučajeva, može se učiniti biopsija kako bi se utvrdila osnovna bolest.

Liječenje

Liječenje upalne orbitalne bolesti
  • Kortikosteroidi, radijacijska terapija i / ili imunomodulacijski lijekovi

Liječenje ovisi o vrsti upalnog odgovora i može obuhvaćati oralnu primjenu kortikosteroida, radijacijsku terapiju te nekoliko imunomodulacijskih lijekova. U teškim slučajevima upalnog orbitalnog pseudotumora, osobito s granulomatoznom upalom, početni se uspjeh dogodio s primjenom monoklonskih protutijela za TNF-alpha ili s smanjivanjem limfocita primjenom rituksimaba kada je u podlozi primarno vaskulitus.

Više informacija

U sljedećem linku je izvor na engleskom jeziku koji može biti koristan. Uzmite u obzir na priručnik nije odgovoran za sadržaj ovoga izvora.

  • Ronquillo Y, Patel BC: Nonspecific orbital inflammation (NSOI). StatPearls Publishing, Treasure Island, FL, 2020.