Tjelesni pregled novorođenčeta

Autor: Deborah M. Consolini, MD
Urednik sekcije: prof. prim. dr. sc. Joško Markić, dr. med.
Prijevod: doc. prim. dr. sc. Darjan Kardum, dr. med.

Pranje ruku iznimno je važno za svo osoblje kako bi se spriječilo prenošenje infekcije.

Aktivno sudjelovanje majke i partnera pri porodu olakšava prilagodbu na roditeljstvo.

Neposredno nakon poroda, treba procijeniti disanje novorođenčeta, frekvenciju srca, boju, tonus te refleksnu podražljivost; svi oni čine ključne sastavnice zbroja po Apgarovoj koji se dodjeljuje u 1. i 5-oj minuti nakon poroda. (vidi tablicu). Apgar zbroj između 8 i 10 ukazuje na urednu tranziciju u izvanmaterični život. Apgar zbroj 7 u 5. minuti, osobito ako se ne oporavlja do 10 minute, povezan je s većim novorođenačkim morbiditetom i mortalitetom. Zdrava novorođenčad obično su cijanotična u 1. minuti ali se oporave do 5. minute. Centralna cijanoza koja se ne oporavlja može ukazivati na prirođene kardiopulmonalne anomalije ili depresiju središnjeg živčanog sustava (SŽS).

Osim Apgar zborja, novorođenče je potrebno pregledati tragajući za vidljivim anomalijama (pes ekvinovarus, polidaktilija) i drugim abnormalnostima poput šumova na srcu. Poželjno je pregled obavljati ispod izvora topline, uz prisustvo članova obitelji. (Vidi također Fizikalni pregled novorođenčeta.)

Apgar zbroj
     

Bodovi

 

Kriteriji

Mnemonički

0

1

2

* Ukupni rezultat od 7-10 u 5 minuta smatra se normalnim; 4–6, srednji; i 0–3, nizak.

Boja

Aizgled

Sav plav (cijanotičan), blijed

Ružičasto tijelo, plavi ekstremiteti

Ružičasta

Brzina otkucaja srca

Puls

Odsutan

< 100 otkucaja/min

> 100 otkucaja/min

Refleksni odgovor na nosni kateter/taktilnu stimulaciju

Grimasiranje

Nema

Grimasira

Kiše, kašlje

Mišićni tonus

Aktivnost

Mlohav

Slaba fleksija ekstremiteta

Aktivan

Disanje

Respiracija

Odsutno

Nepravilano, sporo

Dobro, plače

Preventivne intervencije uključuju primjenu antibiotske tvari u oba oka (npr. 0.5% erirtomicin, 1% tetraciklin, 1% srebrni nitrat, 2 kai, u nekim zemljama kapi 2.5% povidon jodida) radi prevencije gonokokne i klamidijske oftalmije i primjenu vitamina K 1 mg IM radi prevencije hemoragijske bolesti novorođenčeta (vidi Deficit K vitamina).

Nakon ovih postupaka dijete se okupa, zamota i donese obitelji. Glavu treba prekriti kapom kako bi se spriječio gubitak topline. Važno je smjestiti majku i dijete zajedno u sobu i rano započeti s dojenjem. Na ovaj način obitelj se upozna s djetetom tijekom hospitalizacije i može od zaposlenika bolnice dobiiti pravovremenu pomoć. Veća je vjerojatnost da će dojenje biti uspješno ako se obitelji pruži česta i odgovarajuća podrška. (Vidi također Briga o zdravom novorođenčetu.)

Apgar zbroj