Spondilolisteza

Autor: Peter J. Moley, MD
Urednik sekcije: prof. dr. sc. Srđan Novak, dr. med.
Prijevod: Nino Zahirović, dr. med.

Spondilolisteza je subluksacija lumbalnih kralježaka, koja se obično javlja u adolescenciji. Prednje klizanje (anterolisteza) je češće nego stražnje klizanje (retrolisteza). Spondilolisteza ima više uzroka. Može se javiti bilo gdje u tijelu, najčešće zahvaćajući mišiće vrata i leđa. Lumbalna spondilolisteza može biti asimptomatska ili uzrokovati bol pri hodanju ili stajanju dulje vrijeme. Liječenje je simptomatsko i obuhvaća prehranu, lijekove i savjetovanje.

Postoji pet vrsta spondilolisteze, kategorizirane na temelju etiologije:

  • Tip I, kongenitalni: uzrokovan agenezom gornje zglobne fasete

  • Često je posljedica spondilolize, urođenog interartikularnog defekta.

  • Tip III, degenerativni: uzrokovan degeneracijom zglobova koja se javlja u kombinaciji s osteoartritisom

  • Tip IV, traumatski: uzrokovan prijelomom, dislokacijom ili drugom ozljedom

  • Tip V, patološki: uzrokovan infekcijom, rakom ili drugim koštanim abnormalnostima

, a obično zahvaća L3-L4, L4-L5 ili L5-S1 razinu kralježnice.

Tipovi II (istmični) i III (degenerativni) su najčešći.

Spondilolisteza se često javlja u adolescenata i mladih odraslih koji su sportaši i koji su imali samo minimalnu traumu; uzrok je slabost lumbalnog kralješka zbog kongenitalnog interartikularnog defekta(spondiloliza). U većine mlađih pacijenata, defekt je posljedica ozljede zbog prenaprezanja ili stres frakture.

Tip III (degenerativni) može se pojaviti kod pacijenata koji su stariji od 60 godina i imaju osteoartritis; ovaj oblik je šest puta češći kod žena nego kod muškaraca.

Anterolisteza zahtijeva bilateralne defekte.

Spondilolisteza

Radiogram prikazuje prvi stadij spondilolisteze L5 kralješka prema S1 kralješku. Crna strelica prikazuje stražnju granicu L5 kralješka, koji subluksira prednjem djelu S1 kralješka. Crvena strelica pokazuje prema spondilolizi (kongenitalnom defektu pars interarticularis).

ZEPHYR/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Spondilolisteza je stupnjevana ovisno o postotku dužine trupa kralješka za koji je kralježak subluksiran u odnosu na susjedni:

  • Stadij I: 0 do 25%

  • Stadij II: 25 do 50%

  • Stadij III: 50 do 75%

  • Stadij IV: 75 do 100%

Spondilolisteze je vidljiva na standardnom radiogramu lumbalne kralježnice. Lateralna projekcija se obično koristi za određivanje stupnja spondilolisteze. Funkcijske snimke mogu se raditi za provjeru stabilnosti kralježnice.

Ukoliko se radi o blagoj do umjerenoj (subluksacija od 50%, spondilolistezi, osobito u mladih, ona može izazvati tek slabu bol ili su bolovi odsutni. Spondilolisteza može izazvati kasniji razvoj foraminalna stenoza. Spondilolisteza je općenito stabilna tijekom vremena (tj. trajna i ograničenog stupnja).

Liječi se obično simptomatski. Fizikalna terapija vježbama lumbalne stabilizacije može biti korisna.