Oroya groznica i Verruga Peruana

Autori: Larry M. Bush, MD, FACP
Maria T. Vazquez-Pertejo, MD, FACP
Urednici sekcije: prof. dr. sc. Adriana Vince, dr. med. i Branimir Gjurašin, dr. med.
Prijevod: Ema Ormanec, dr. med.

Oroya groznica i Verruga Peruana (peruanske bradavice) su infekcije koje uzrokuje Bartonella bacilliformis. Prilikom prvotne infekcije razvija se Oroya groznica, a nakon oporavka od primarne infekcije razvija se Verruga Peruana. Dijagnoza je klinička i potvrđuje se hemokulturama (za Oroya groznicu) i ponekad biopsijom (za verruga peruana). Liječi se antibioticima.

(Vidi također Pregled Bartonellu infekcija.)

Endemske samo u Andama u Kolumbiji, Ekvadoru i Peruu, i groznica Oroya i verruga peruana prenose se s čovjeka na čovjeka putem pješčane mušice Phlebotomus

Oroya groznica

Simptomi Oroya groznice su vrućica i teška anemija, čiji početak može biti nagao ili neprimjetan. Anemija je ponajprije hemolitična, no također dolazi i do mijelosupresije. Može se razviti bol u mišićima i zglobovima, jaka glavobolja te često delirij i koma. Može doći do sekundarne bakterijemije koju uzrokuje Salmonella ili drugi koliformni mikroorganizmi. U neliječenih bolesnika smrtnost može prijeći 50%.

Dijagnoza Oroya groznice se potvrđuje hemokulturama.

Budući da se Oroya groznica često komplicira Salmonella bakterijemijom, ciprofloksacin s ceftriaksonom tijekom 14 dana je terapija izbora. Kloramfenikol u kombinaciji s beta-laktamskim antibiotikom (npr. amoksicilin/klavulanat) alternativa je u slučaju rezistencije na ciprofloksacin. Uspješno se koristi i azitromicin.

Verruga peruana

Verruga peruana manifestira se kao mnogobrojne kožne lezije koje jako nalikuju bacilarnoj angiomatozi; uzdignuti crvenkasto-ljubičasti kožni noduli najčešće se pojavljuju na udovima i licu. Mogu trajati mjesecima ili godinama i biti praćeni bolovima i vrućicom.

Verruga peruana dijagnosticira se klinički, a ponekad i biopsijom koja pokazuje dermalnu angiogenezu.

Liječenje verruge peruane većinom antibiotika dovodi do remisije bolesti, no relapsi su česti i zahtijevaju prolongiranu terapiju.

Tipično liječenje verruge peruane uključuje rifampicin 10 mg/kg p.o. jednom dnevno tijekom 10 do 14 dana ili streptomicin 15 do 20 mg/kg i.m. jednom dnevno tijekom 10 dana. Ciprofloksacin 500 mg dva puta dnevno p.o. tijekom 7 do 10 dana također je uspješna terapija, isto kao i azitromicin, doksiciklin, i trimetoprim-sulfametoksazol.