Pseudofolikulitis brade

Autor: Wendy S. Levinbook, MD
Urednica sekcije: akademkinja prof. dr. sc. Mirna Šitum, dr. med.
Prijevod: Zdenka Šitum Čeprnja, dr. med. i Mislav Mokos, dr. med.

Pseudofolikulitis brade je iritacija kože do koje dolazi uslijed prodiranja dlaka brade u kožu prije izlaska iz dlačnog folikula ili se nakon izlaska iz folikula zaokreću natrag u kožu, uzrokujući reakciju tipa stranog tijela.

Pseudofolikulitis brade uglavnom se pojavljuje u muškaraca crne rase. Čimbenici rizika uključuju tijesno kovrčave dlake i određene varijacije gena keratina (KRT75, K6hf). Nastaje obično kao rezultat brijanja.

Pseudofolikulitis barbae najproblematičniji je oko brade i vrata; stoga izraz 'barbae' (koji se odnosi na bradu). Ipak, pseudofolikulitis se može pojaviti bilo gdje, kada je dlaka obrijana ili isčupana. Uzrokuje male papule i pustule koje se mogu zamijeniti s bakterijskim folikulitisom. Konačan rezultat može biti i pojava ožiljaka.

Pseudofolikulitis brade

Pseudofolikulitis barbae je reakcija na strano tijelo uzrokovana prodiranjem dlaka u kožu prije njihovog izlaska iz folikula ili nakon izlaska iz folikula kada se dlake zaokreću i ponovno ulaze u kožu. Najčešće se nalazi oko brade i na vratu, obično s papulama i pustulama, a najčešće su zahvaćeni muškarci crne rase.

Sliku ustupio Thomas Habif, MD.

Dijagnoza

Dijagnoza pseudofolikulitisa brade
  • Pregled

Dijagnoza se postavlja fizikalnim pregledom.

Liječenje

Liječenje pseudofolikulitisa brade

Brijanje treba prekinuti dok se sve upalne lezije ne povuku. Akutne manifestacije pseudofolikulitisa brade (npr. papule i pustule) se mogu liječiti primjenom toplih obloga i povlačenjem uraslog vrška dlačice sterilnom iglom kako bi se oslobodila urasla dlaka.

U slučaju pojave blage upale primjenjuje se lokalni 1% hidrokortizon ili lokalni antibiotici. U slučaju pojave umjerene ili teške upale, savjetuje se primjena doksiciklina peroralno 50-100mg 2x dnevno, ili eritromicina peroralno 250-500 mg 4x dnevno ili 500mg 2x dnevno. Budući da se liječi upala, a ne infekcija, ne postoji fiksno trajanje liječenja doksiciklin ili eritromicin.

Tretinoin (retinoična kiselina) u obliku gela, otopine ili kreme ili benzoi peroksid također mogu biti učinkoviti u blagim do umjerenim slučajevim, no mogu izazvati iritaciju kože.

Lokalni eflornitin hidroklorid u obliku kreme može pomoći usporavanjem rasta dlaka. Alternativno, dlake se mogu pustiti da izrastu; potom ih treba skratiti na ~0.5 cm duljine.

Elektrolizom ili laserskim tretmanom se postiže trajno uklanjanje dlačnih folikula. Također se mogu koristiti kemijski depilatori jer kemijsko uklanjanje dlačica ne potiče patološki proces; međutim, može iritirati kožu.

Kratkotrajno liječenje prednizonom se primjenjuje u slučajevima koji su otporni na terapiju.

Nakon regresije promjena, nužna je optimizacija tehnika brijanja kako bi se sprječilo ponovno urastanje dlaka.