Tenzijska glavobolja obično je blaga do umjerena i manifestira se kao stezanje oko glave.
-
Stres, poremećaji spavanja, bol u vratu ili čeljusti ili naprezanje očiju mogu izazvati ove glavobolje.
-
Glavobolje se mogu pojaviti nekoliko ili mnogo dana u mjesecu.
-
Liječnici postavljaju dijagnozu temeljem simptoma i nalaza tjelesnog pregleda, a ponekad se rade i slikovne pretrage kako bi se isključili drugi poremećaji.
-
Analgetici mogu pomoći, kao i opuštanje i upravljanje stresom.
(Vidi također Pregled glavobolje.)
Mnoge osobe povremeno imaju tenzijske glavobolje. Neke osobe imaju često ove glavobolje.
Uzroci
Uzroci tenzijske glavobolje
Uzrok tenzijske glavobolje nije dobro shvaćen, ali može biti povezan s nižim pragom za bol. Stres može biti uključen. Međutim, nije jasno shvaćeno kako je stres uključen, i to nije jedino objašnjenje za simptome.
Drugi tegobe mogu pridonijeti ili izazvati glavobolje. U okidače spadaju:
Simptomi
Simptomi tenzijske glavobolje
Tenzijske glavobolje osjećaju se kao zatezanje vrpce oko glave. Počinju na prednjoj strani glave ili u području oko očiju, a zatim se šire cijelom glavom.
Ove glavobolje mogu biti epizodne ili kronične.
Epizodične glavobolje pojavljuju se manje od 15 dana mjesečno. Bol je obično blaga do umjerena. Može trajati od 30 minuta do nekoliko dana. Ove glavobolje obično počinju nekoliko sati nakon buđenja i pogoršavaju se kako dan napreduje. Rijetko budi osobe iz sna.
Kronične glavobolje javljaju se 15 ili više dana u mjesecu. Težina se može pojačati s većom učestalošću glavobolja. Bol može varirati u intenzitetu tijekom dana, ali je gotovo uvijek prisutna.
Tenzijske glavobolje rijetko su teške i obično ne ometaju dnevne aktivnosti.
Za razliku od migrene, tenzijske glavobolje ne prate mučninu i povraćanje i nisu pogoršane tjelesnom aktivnošću, svjetlošću, zvukovima ili mirisima.
Neke blage migrene nalikuju tenzijskoj glavobolji.
Dijagnoza
Dijagnoza tenzijske glavobolje
Dijagnoza tenzijskih glavobolja temelji se na opisu glavobolje i rezultata fizikalnog pregleda. Liječnici pitaju osobu o čimbenicima koji izazivaju glavobolje.
Nijedna specifična procedura ne može potvrditi dijagnozu. Ponekad se izvodi magnetska rezonancija (MRI) glave kako bi se isključili drugi poremećaji koji mogu uzrokovati glavobolju, osobito ako su se nedavno razvile glavobolje.
Liječenje
Liječenje tenzijske glavobolje
Lijekovi protiv bolova
Bihevioralne i psihološke intervencije
Za kronične glavobolje, određeni lijekovi koji se koriste za liječenje migrene
Za većinu blagih do umjerenih tenzijskih glavobolja, gotovo svaki lijek protiv bolova (OTC) (analgetik), kao što je aspirin, paracetamol, ili ibuprofen, može pružiti olakšanje. Masiranje zahvaćenog područja može olakšati bol. Većina osoba s blagom do umjerenom epizodičnom glavoboljom ne ide liječniku.
Ako su OTC analgetici neučinkoviti i glavobolje su jake, glavobolja vjerojatno nije glavobolja tenzijskog tipa. To može biti migrena.
Za neke osobe, kofein, sastojak nekih preparata za glavobolju, pojačava učinak analgetika. Međutim, prekomjerna uporaba analgetika ili kofeina (u pripravcima za glavobolju ili napitcima s kofeinom) može dovesti do svakodnevnih glavobolja. Takve glavobolje nazivaju se glavobolje uzrokovane prekomjernom uporabom lijekova, mogu biti prisutne prilikom jutarnjeg buđenja. Glavobolje se također mogu pogoršati ili se pojaviti kada se lijekovi koji se koriste za liječenje glavobolje iznenada prekinu. Stoga, osobe trebaju blisko surađivati sa svojim liječnikom kako bi promijenili lijekove i koristili bihevioralne i psihološke intervencije kada je to moguće.
Bihevioralne i psihološke intervencije često su djelotvorne, osobito kada se koriste i lijekovi. Ove intervencije uključuju tehnike opuštanja i upravljanja stresom.
Ako su tenzijske glavobolje kronične, neke lijekovi koji se koriste za sprečavanje migrene, osobito amitriptilin (triciklički antidepresiv), može pomoći.