Preventivna zdravstvena njega kod tinejdžeraZdravlje i dobrobit djece
Godišnji posjeti liječniku (također zvani posjeti zdravog djeteta) pružaju priliku liječniku i drugom zdravstvenom osoblju praćenje fizičkog razvoja i spolnog dozrijevanja (pubertet), kao i mogućnost savjetovanja. Godišnji posjeti zdravstvene skrbi za adolescente počinju u dobi od 11 godina i traju do dobi od 21 godine.
Rutinska zdravstvena zaštita također uključuje pregled kalendara cijepljenja i primjenu preporučenih cjepiva ().
Liječnici također mogu poticati aktivnosti kao što su sudjelovanje u sportu, umjetnosti i društveno korisnom radu. Većina liječnika intervjuira i ispituje adolescente nasamo, iako roditelji mogu biti pozvani da sudjeluju i razmjenjuju zabrinutosti, da dobiju vlastito savjetovanje na početku ili na kraju posjeta.
(Vidi Razvoj adolescenta i Problemi adolescencije.)
Pregled
Visina, masa i krvni tlak adolescenta se mjere tijekom svake godišnje zdravstvene posjete. Liječnik tada obavlja kompletan fizički pregled. Kada djeca postanu adolescenti, određena područja tijela zahtijevaju detaljniji pregled. Na primjer, pregled kože zbog akni, evaluacija stupnja spolnog razvoja, te pregled leđa zbog skolioze su vrlo važni u adolescentnoj dobi.
Djevojkama se može predložiti pregled ginekologa koji će učiniti pregled male zdjelice i Papa test (Papanicolaou test) kada postanu seksualno aktivne. Ako djevojke nisu spolno aktivne, ti se testovi rade s 21 godinom. Liječnik će educirati mlade djevojke u važnosti samopregleda dojki.
U starijih muških adolescenata važno je ispitati postojanje testikularnih masa, a u dječaka svih dobnih skupina postojanje ingvinalnih hernija. Liječnik može educirati mlade adolescente o važnosti samopregleda testisa.
Probir
Razina kolesterola u krvi treba biti učinjena u sve djece između 9 i 11 godina te najmanje jednom u dobi između 17 i 21 godine života. Češće testiranje može se preporučiti pretilim adolescentima ili onima s povišenim razinama kolesterola u obiteljskoj anamnezi.
Kod adolescenata se provjeravaju čimbenici rizika za tuberkulozu (TB) u svim posjetima zdrave djece. Čimbenici rizika uključuju izloženost tuberkulozi, rođenje ili putovanje u dijelove svijeta u kojima je tuberkuloza učestala (države koje nisu Sjedinjene države, Kanada, Australija, Novi Zeland, zapadna i sjeverna Europa), članovi obitelji s tuberkulozom, roditelji i bliski kontakti koji su se nedavno doselili u državu iz područja gdje je TB učestala ili su nedavno bili u zatvoru. Oni koji imaju čimbenike rizika tada obično prolaze više probirnih testova na tuberkulozu.
Kod spolno aktivnih adolescenata se radi probir na češće spolno prenosive boelsti, kao što su gonoreja i klamidija. Probir na infekciju virusom humane imunodeficijencije (HIV) može se raspraviti sa svim adolescentima i potiče se u adolescenata koji su spolno aktivni te u onih koji koriste intravenske droge. Liječnik pregledava seksualno aktivne adolescentice zbog prekanceroznih promjena cerviksa (displazija cerviksa) kao i zbog mogućnosti trudnoće.
Sve osobe bi trebale proći rutinski probir na infekciju virusom hepatitisa C (HCV) barem jednom u dobi od 18 do 79 godina. Osobe s povećanim rizikom od infekcije HCV-om, uključujući one koji su koristili ili trenutno koriste intravenske droge, trebale bi se testirati na infekciju HCV-om i ponovno procjenjivati svake godine.
Većina rutinskih posjeta zdravstvenoj zaštiti uključuje psihosocijalni probirni razgovor i savjetovanje. Probirni razgovor uključuje pitanja vezana za situaciju kod kuće, akademska postignuća i ciljeve, aktivnosti i hobije, angažman u rizičnim ponašanjima, mentalno zdravlje i emocionalno zdravlje. Savjetovanje se najčešće vrti oko fizikalnog i psihosocijalnog razvoja, zdravog stila života i prevenciji ozljeda.
Sigurnost
S adolescentima se raspravlja o prevenciji ozljeda. Savjetovanje obično uključuje širok raspon tema kao što su
Važnost nošenja sigurnosnih pojaseva
Opasnosti od pijenja i vožnje, slanja poruka tijekom vožnje
Opasnostima ovisnosti o drogama i alkoholu
Odgovornom seksualnom ponašanju
Internet opasnostima i odgovarajućim mjerama opreza
Prevenciji nasilja
Prehrana i tjelovježba
Prekomjerna tjelesna masa i pretilost su učestali u Sjedinjenim državama i vezani su uz bolesti krvožilnog sustava i dijabetes tipa 2 (ranije znanog kao ne–inzulin-ovisni dijabetes). Da bi se suzbio rizik od pretilosti, roditelji bi trebali nastaviti s pružanjem zdravog izbora hrane i ograničavanjem unosa nezdrave hrane. Gazirana pića i prekomjerno pijenje voćnog soka glavni su čimbenici rizika pretilosti.
Neaktivnost je izravno povezana s pretilošću. Roditelji bi trebali pokušati ograničiti količinu vremena koje njihov adolescent provodi gledajući televiziju, igrajući video igre ili u provođenju vremena za računalom bez obrazovnog značaja. Sudjelovanje u sportu i tjelesnoj aktivnosti treba i dalje poticati dok adolescent odrasta.