Anorektalne mane su prirođene mane u kojoj je otvor anusa uzak, prekriven kožom ili nedostaje.
-
U dojenčadi se može razviti crijevna opstrukcija.
-
Dijagnoza se temelji na fizikalnom pregledu i rendgenskim snimkama.
-
Potrebno je kirurško liječenje kako bi se popravio defekt.
Anus je otvor na kraju probavne cijevi kroz koji stolica izlazi iz tijela. Rektum je dio debelog crijeva u kojemu se stolica nalazi prije defekacije. Kod anorektalnih mana, koža može prekrivati mjesto gdje bi se trebao nalaziti anus, a ta koža može biti debela i nekoliko centimetara ili tanka poput opne. Otvor anusa može biti uzak ili može potpuno nedostajati.
Atrezija anusa nastaje tijekom fetalnog razvoja, a posljedica je nepravilnog razvoja završnog dijela probavnog sustava. Nije u potpunosti poznato zašto se crijeva ne razvijaju pravilno.
Većina dojenčadi s analnom atrezijom imaju i veze (fistule), između anusa i uretre, područja između uretre i anusa (perineum), vagine ili rijetko mjehura. Atrezija anusa se najčešće javlja udružena s drugim prirođenim manama, kao što su mane kralježnice, srca, bubrega i udova, a ova djeca također mogu imati i traheoezofagealnu fistulu s atrezijom jednjaka.
Dojenčad s atrezijom anusa ne prazne crijeva normalno nakon rođenja. S vremenom, ako se ova mana ne liječi, razvije se opstrukcija crijeva . Opstrukcija crijeva je postojanje zapreke koja potpuno zaustavlja ili ozbiljno narušava kretanje crijevnog sadržaja. Simptomi opstrukcije crijeva u dojenčadi uključuju bol, razdražljivost, povraćanje i nadutost.
(Vidi također Pregled prirođenih mana probavnog sustava.)
Dijagnoza
Dijagnoza anorektalnih mana
Fizikalni pregled
Rendgensko snimanje
Liječnici često otkrivaju mane tijekom prvog pregleda nakon rođenja, prije nego što se simptomi razviju.
Koristeći rendgenske snimke, radiolog može vidjeti lokaciju i odrediti druge pojedinosti fistule. Liječnici također mogu napraviti ultrazvuk kako bi odredili vrstu malformacije i potražili druge mane.
Liječenje
Liječenje anorektalnih mana
Atrezija anusa obično zahtijeva hitnu operaciju kako bi se omogućio prolaz stolice i zatvorila fistula. Međutim, ponekad se dojenčadi prvo obavi operacija postavljanja privremene kolostome (vidi razumijevanje kolostomije). U tom postupku kirurg napravi otvor u trbušnoj stijenci i poveže ga s debelim crijevom kako bi omogućio da stolica prolazi u plastičnu vrećicu na trbušnoj stijenci. Kolostoma ostaje sve dok dojenče ne poraste, a strukture koje je potrebno spojiti ne postanu veće. Kolostoma se zatvara kada se izvodi završni kirurški zahvat popravka defekta.
Razumijevanje kolostomijeZa formiranje kolostome odreže se dio debelog crijeva (kolona). Dio koji ostaje povezan s kolonom dovodi se na površinu kože kroz otvor koji se formira. Taj dio se zatim šavovima spaja s kožom. Stolica prolazi kroz otvor u jednokratnu vrećicu koja je za njega pričvršćena. |