Oštećenje 4. moždanog živca utječe na vertikalne pokrete očiju.
-
Često liječnici ne mogu identificirati uzrok, ali kad mogu, uzrok je obično ozljeda glave, ponekad i manja.
-
Mogu se javiti dvoslike, ali ih naginjanje glave na suprotnu stranu oka može eliminirati.
-
Liječnici sumnjaju na oštećenje četvrtog moždanog živca na temelju simptoma, ali može se učiniti i kompjutorizirana tomografija ili magnetska rezonancija.
-
Uzrok se liječi, ako se identificira.
(Vidi također Pregled moždanih živaca.)
Oštećenje se odnosi na paralizu, koja se može kretati od djelomične do potpune.
Uzroci
Uzroci oštećenja četvrtog moždanog živca
Često se ne može utvrditi uzrok oštećenja 4. moždanog živca. Najčešći identificirani uzrok je
Povremeno, šećerna bolest uzrokuje ovu kljenut oštećujući male krvne žile koje nose krv do živca. Rijetko, uzrok može biti tumor, izbočenje (aneurizma) arterije u lubanji ili multipla skleroza.
Simptomi
Simptomi oštećenja četvrtog moždanog živca
Može zahvaćati jedno ili oba oka. Oštećeno oko se ne može okretati prema unutra i prema dolje. Kao rezultat, javljaju se dvoslike, jedna slika je iznad i malo bočno od druge. Stoga je teško spuštanje niz stepenice koje zahtijeva gledanje prema unutra i dolje. Međutim, naginjanje glave na suprotnu stranu od zahvaćenog očnog mišića može kompenzirati i eliminirati duple slike. Ovaj položaj eliminira duple slike jer se u njemu koriste očni mišići koji nisu pod utjecajem kljenuti da bi se usmjerila oba oka na objekt.
Dijagnoza
Dijagnoza oštećenja četvrtog moždanog živca
Obično se sumnja na oštećenje četvrtog moždanog živca ako osoba ima karakteristično ograničeno kretanje očiju. Može se učiniti kompjutorizirana tomografija (CT) ili magnetska rezonancija (MR) mozga kako bi se identificirao uzrok.
Liječenje
Liječenje oštećenja četvrtog moždanog živca
Ako se identificira uzrok koji uzrokuje oštećenje 4. moždanog živca, liječi se.
Vježbe za oči mogu pomoći, kao i nošenje prizma naočala. Prizma naočale imaju leće koje su na vrhu tanje, a pri dnu deblje. Kada svjetlost prolazi kroz prizmu, ona se kreće sporije kroz dno prizme u odnosu na vrh. Tako, prizma lomi svjetlo i prilagođava se dvoslikama uzrokovanim kljenuti.
Kljenut obično spontano prolazi tijekom vremena, ali ponekad je potrebno kirurško liječenje.