Pregled Bolesti Perikarda

Autor: Brian D. Hoit, MD
Urednici sekcije: prof. dr. sc. Diana Delić-Brkljačić, dr. med. i prof. dr. sc.Marko Boban dr. med.
Prijevod: Sanela Čičak dr. med.

Bolest perikarda utječe na perikard, koji je rastezljiva dvoslojna vrećica koja obavija srce.

Perikard održava srce u ispravnom položaju, sprječava da se srce prepuni krvlju i štiti srce od infekcija u prsnom košu. Međutim, perikard nije životno važan. Ako se perikard ukloni, malo je mjerljivog učinka na rad srca.

Normalno, perikard sadrži dovoljno tekućine za podmazivanje između dva sloja kako bi slojevi mogli lako kliziti jedan preko drugoga. Između dva sloja postoji vrlo malo prostora. Međutim, u nekim poremećajima u tom se prostoru (koji se naziva perikardijalni prostor) nakuplja dodatna tekućina, što uzrokuje njegovo širenje.

U rijetkim slučajevima, perikard nedostaje pri rođenju ili ima nedostatke, kao što su slabe točke ili rupe u perikardu. Ovi defekti mogu biti opasni jer se srce ili velika krvna žila mogu izbočiti kroz rupu u perikardu i ostati zarobljeni. U takvim slučajevima do smrtnog ishoda može doći za nekoliko minuta. Stoga se ovi defekti obično kirurški popravljaju. Ako popravak nije izvediv, može se ukloniti cijeli perikard. Drugi poremećaji perikarda mogu biti posljedica infekcija, ozljeda ili proširene maligne bolesti.

Najčešća bolest perikarda je upala (perikarditis). Perikarditis može biti

  • akutan (upala koja se razvija ubrzo nakon događaja koji je uzrokuje)

  • Subakutan (upala koja se razvija nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci nakon bolesti)

  • kroničan (upala koja traje duže od 6 mjeseci)

Druge bolesti perikarda uključuju

  • Perikardni izljev

  • Konstriktivni perikarditis

  • Fibroza perikarda

Perikardni izljev je nakupljanje tekućine između dva sloja perikarda. Tamponada srca nastaje kada veliki perikardijalni izljev onemogući da se srce pravilno napuni krvlju i time spriječi da srce izbaci dovoljno krvi u ostatak tijela.

Konstriktivni perikarditis, koji je rijetka bolest, događa se kada je tekućina koja se nakuplja gusta i vlaknasta i uzrokuje da se slojevi perikarda drže zajedno. Konstriktivni perikarditis može biti prolazan, npr. ako je uzrokovan infekcijom, ili kroničan ako se dogodi nakon poremećaja koji uzrokuje akutni perikarditis.

Fibroza perikarda može se javiti nakon gnojnog perikarditisa (perikarditis uzrokovan infekcijom kod kojeg je perikardijalni izljev nalik gnoju) ili povezan sa bolestima vezivnog tkiva kao što je reumatoidni artritis. U starijih bolesnika najčešći uzroci su zločudni tumori, srčani udari, i tuberkuloza.

Hemoperikard (nakupljanje krvi između dva sloja perikarda) može dovesti do perikarditisa ili perikardijalne fibroze. Najčešći uzroci uključuju ozljede prsnog koša, ozljede koje su posljedica medicinskih postupaka kao što su kateterizacija srca i ugrađivanje elektrostimulatora, i puknuće aneurizme torakalne aorte.