Mišići koji pomažu držati nadlakticu u zglobu ramena (mišići rotatorne manžete) mogu se ukliještiti (sindrom sraza ramena), upaliti (tendinitis) ili mogu djelomično ili potpuno rupturirati.
(Vidi također Pregled sportskih ozljeda.)
Rotatorna manžeta sastoji se od mišića koji vežu lopaticu na glave humerusa. Rotatorna manžeta učvršćuje zglob ramena i pomaže rotirati nadlakticu.
Uklještenje rotatorne manžete (sraz) i tendinitis često se javljaju u sportovima koji zahtijevaju da se ruke ponavljajući kreću iznad glave, kao što je bacanje u bejzbolu, podizanje teških utega preko ramena, serviranje lopte u sportovima sa reketom i plivanje slobodnim stilom, leptir, ili leđno. Ponavljajuće pomicanje ruke iznad glave uzrokuje da vrh kosti ruke uklješti mišiće rotatorne manžete uz gornji dio lopatice i može rezultirati upalom i oticanjem mišića. Ako se pokret nastavi unatoč upali, tetiva može oslabiti i razderati.
Čak i bez prekomjerne upotrebe i kronične upale, rotatorna manžeta može se iznenada razderati snažnim pokretima (kao što je snažno rastezanje ili povlačenje) ili pad.
Simptomi
Bol u ramenu je glavni simptom. U početku se bol javlja samo tijekom aktivnosti koje zahtijevaju podizanje ruke iznad glave (sindrom sraza). Bol se pogoršava kada se ruka podigne između 60 i 120 stupnjeva u stranu. Ako se učinkovito ne liječi, rame kasnije može postati bolno i u mirovanju (tendinitis), često osobito noću, ometajući spavanje. Ako se tetiva ošteti, normalno okretanje ruke prema van u ramenu je slabo ili nemoguće.
Dijagnoza
Liječnici postavljaju dijagnozu na temelju simptoma i fizikalnog pregleda. Magnetska rezonancija (MRI) je ponekad potrebna kako bi se isključilo oštećenje mišića rotatorne manžete.
Liječenje
Rame se može odmoriti držanjem ruke u ortozi nekoliko dana ako je bol umjerena ili teška. Treba izbjegavati vježbe koje uključuju podizanje ruke iznad razine ramena, osobito protiv otpora. Nakon što se rame može pomicati u svim smjerovima bez boli, mogu se jačati mišići rotatorne manžete. Vježbe za jačanje nekih mišića vraćaju ravnotežu rotatornoj manžeti i smanjuju sraz tijekom aktivnosti koje uključuju podizanje ruke iznad glave. Ako je bol jaka, liječnici mogu propisati protuupalne lijekove ili ponekad ubrizgati kortikosteroid u prostor iznad rotatorne manšete (bursa).
Ponekad je potrebna operacija kada se rotatorna manžeta ošteti ili kad se tendinitis ne poboljša s drugim postupcima. Operacija uklanja višak kosti s ramena, stvarajući veći prostor za rotatornu manžetu i time sprječava uklještenje rotatorne manžete kada se ruka pomiče iznad glave. Ako je rotatorna manžeta razderana, obično se preporuča kirurški zahvat.
Vježbe za jačanje mišića rotatorne manžete