Zajednički arterijski trunkus je prirođena srčana greška u kojoj iz srca izlazi samo jedna velika krvna žila, umjesto zasebne plućne arterije i aorte. Deoksigenirana krv s desne strane srca i oksigenirana krv s lijeve strane srca ulaze u ovu jedinu žilu (truncus arteriosus), a krv zatim dalje teče u tijelo i pluća.
-
Simptomi uključuju plavičasto obojenje kože (cijanoza) i simptome zatajenja srca, uključujući otežano disanje, poteškoće s hranjenjem, znojenje i ubrzano disanje.
-
Dijagnoza se postavlja ehokardiografijom.
-
Nakon medikamentoznog liječenja zatajenja srca obično uslijedi kirurška korekcija
(Vidi također Pregled srčanih grešaka.)
Kada se srce i krvne žile razvijaju u fetusu, najprije postoji samo jedna velika krvna žila, koja se naziva truncus, koja napušta srce. Normalno, trunkus se podijeli na dvije krvne žile, plućnu arteriju i aortu (vidi također Normalna fetalna cirkulacija). Ponekad se trunkus ne podijeli i ustraje tijekom fetalnog razvoja i nakon rođenja. U tom slučaju, opstaje jedan zalistak, koji vodi krv u ovu jednu krvnu žilu, umjesto odvojenog aortnog i pulmonalnog zaliska. Jedna arterija izlazi iz srca, iz koje zatim izravno izlaze plućne arterije. Uvijek je prisutan defekt ventrikularnog septuma, što omogućuje i desnoj i lijevoj klijetki da pumpaju krv kroz trunkalnu valvulu.
Zajednički truncus arteriosus čini 1 do 2% urođenih mana srca. Ostali problemi koji mogu biti povezani uz grešku uključuju stenozirajuću ili insuficijentnu trunkalnu valvulu, prekinuti aortni luk, otvoreni ductus arteriosus, defekt atrijskog septuma, i DiGeorgeov sindrom.
Zajednički Truncus Arteriosus
Zajednički trunkus arteriosus javlja se tijekom fetalnog razvoja, trunkus koji se razvija ne dijeli se na plućnu arteriju i aortu, rezultirajući u jednoj, velikoj, krvnoj žili koja izlazi iz srca. Kao rezultat toga, krv koja sadrži kisik (oksigenirana krv) i krv koja ne sadrži kisik (deoksigenirana krv) miješaju se zajedno i ulaze u tijelo i pluća.
|
Simptomi
Simptomi zajedničkog arterijskog trunkusa
Tijekom prvih tjedana života, novorođenčad obično postanu cijanotična (plavičasta diskoloracija kože), i imaju znakove srčanog zatajenja (vidi Srčano zatajenje), uključujući kratkoću daha, ubrzano disanje, poteškoće s hranjenjem i pojačano znojenje.
Dijagnoza
Dijagnoza zajedničkog arterijskog trunkusa
Dijagnoza se postavlja temeljem nalaza tijekom liječničkog pregleda novorođenčeta, uključujući karakteristične šumove srca. Šum srca je zvuk koji nastaje zbog turbulentnog protoka krvi kroz sužene ili propusne srčane zaliske ili kroz abnormalne strukture srca. Nalazi rendgenskih snimaka prsnog koša i EKG-a, učinjeni prilikom postavljanja sumnje na srčani defekt, obično daju daljnje naznake dijagnoze. Ehokardiografija (ultrazvuk srca) potvrđuje dijagnozu.
Kateterizacija srca, MRI, ili CT se povremeno koriste za identifikaciju drugih koegzistirajućih problema sa srcem prije operacije.
Liječenje
Lijećenje zajedničkog arterijskog trunkusa
Kirurška korekcija
Liječenje zatajenja srca (na primjer, diuretici, digoksin, inhibitori angiotenzin konvertirajućeg enzima) prije operacije
Zatajenje srca tretira se lijekovima kako bi se poboljšalo disanje i stabiliziralo dojenče dok ne bude spremno za operaciju.
Kirurški zahvat obično se izvodi prije nego što dijete napuni 1 do 2 mjeseca. Medicinski tretman se koristi prije operacije kako bi se dojenče stabiliziralo i bilo bolji kandidat za operaciju. Zahvat se sastoji od korekcije defekta ventrikularnog septuma zakrpom kojom bi se usmjerio protok krvi iz lijeve klijetke u trunkalnu valvulu. Nakon toga se odvajaju plućne arterije od truncusa i pričvršćuje ih se na desnu komoru pomoću provodnika. Nakon tog popravka trunkus funkcionira kao aorta.
Kada se provodnik postavi tijekom ranog djetinjstva, njegova veličina postaje neadekvatna kako djeca rastu, stoga je u budućnosti potrebna dodatna operacija za povećanje kanala provodnika. Ponekad se humano tkivo djeteta može koristiti za izgradnju provodnika od desne klijetke do plućnih arterija te u tom slučaju postoji potencijal za rast.
Nakon operacijskog zbrinjavanja, djeca moraju uzimati antibiotike prije posjete stomatologu i prije određenih operacija (kao što su na dišnom sustavu). Ovi antibiotici se koriste za sprječavanje ozbiljnih infekcija srca koje se zovu endokarditisi.
Više informacija
Slijede neki izvori na engleskom jeziku koji mogu biti korisni. Imajte na umu da PRIRUČNIK nije odgovoran za sadržaj ovih izvora.
American Heart Association: Common Heart Defects: pruža pregled uobičajenih urođenih mana srca za roditelje i skrbnike
American Heart Association: Infective Endocarditis: pruža pregled infektivnog endokarditisa, uključujući sažetak uporabe antibiotika, za roditelje i skrbnike