Primarno zbrinjavanje novorođenčeta

Autor: Deborah M. Consolini, MD
Urednik sekcije: prof. prim. dr. sc. Joško Markić, dr. med.
Prijevod: Ivan Zovko, dr. med.

Uspješan prijelaz fetusa, koji je uronjen u amnijsku tekućinu i potpuno ovisan o posteljici za prehranu i kisik, prema djetetu koje plače i diše zrak,čudestan je proces. Zdrava novorođenčad (od rođenja do 1. mjeseca života) i dojenčad (od 1. mjeseca do 1. godine života) zahtijevaju kvalitetnu skrb i njegu kako bi se osigurao njihov normalan rast i razvoj.

Odmah nakon normalnog porođaja djeteta, liječnik ili medicinska sestra (primalja) nježno čiste sluz i ostali sadržaj iz usta, nosa i grla pomoću ručnog aspiratora. Novorođenčete tada može udahnuti. Dvije hvataljke postavljaju se na pupkovinu novorođenčeta, jedna uz drugu, a zatim se pupčana vrpca reže između hvataljki. Novorođenče se osuši i pažljivo polaži na majčin trbuh direktnim kontaktom koža na kožu ili na sterilni, topli pokrivač. Zbrinjavanje novorođenčadi nije isto kod svakog porođaja. Ponekad je trudnoću potrebno dovršiti carskim rezom a ponekad se razviju komplikacije trudnoće i porođaja. U nekim slučajevima novorođenče zahtijeva posebnu njegu i skrb medicinskog osoblja nakon rođenja.

Liječnik pregledava novorođenče zbog bilo kakvih očitih abnormalnosti ili znakova bolesti. Cjeloviti fizički pregled dolazi kasnije (obično unutar 24 sata od rođenja). Opće stanje novorođenčeta bilježi se u 1. minuti i 5. minuti nakon rođenja prema Apgarinom indeksu. Niska ocjena po Apgar-inom zbroju ukazuje da novorođenče ima poteškoće i da mu je možda potrebna dodatna pomoć pri uspostavljanju adekvatne ventilacije i/ili cirkulacije. Kada je novorođenče stabilno, medicinske sestre ili tehničari mjere opseg glave, težinu, i duljinu (vidi također Tjelesni rast dojenčadi i djece).

Održavanje topline novorođenčeta je izuzetno bitno. Novorođenče je potrebno, što je prije moguće, umotati u laganu odjeću te prekriti glavu kako bi se smanjio gubitak tjelesne topline. Nekoliko kapi antibiotika, kao što je eritromicin, tetraciklin ili srebrov nitrat ili, u nekim zemljama povidon jod, ukapavaju se u oči kako bi se spriječila infekcija od raznih štetnih mikroorganizama s kojima novorođenče može doći u kontakt tijekom porođaja.

Odmah nakon porođaja koji je za majku i dijete prošao bez poteškoća, roditelje se potiče da ostvare fizički kontakt s novorođenčetom. Neki stručnjaci vjeruju da rani fizički kontakt s novorođenčetom pomaže u uspostavljanju snažne povezanosti. Međutim, roditelji mogu ostvariti snažnu povezanost sa svojim novorođenčetom čak i kad se prvi sati ne provedu zajedno. Majka i novorođenče obično su smješteni zajedno u sobi. Ako je porođaj dovršen u rodilištu, majka, otac ili majčin partner mogu boraviti zajedno u sobi s novorođenčetom. Majke koje doje potiče se da stavljaju svoje novorođenče na grudi u prvih 30 minuta nakon porođaja. Dojenje stimulira oksitocin, hormon koji pospješuje cijeljenje maternice i potiče razvoj zaliha mlijeka. Po dolasku na odjel iz rađaonice potrebno je novorođenče smjestiti u toplu prostoriju te položiti na leđa u kolijevku. Budući da se sva novorođenčad rađaju s niskom razinom vitamina K, liječnik ili medicinska sestra daju injekciju vitamina K kako bi se spriječilo krvarenje (hemoragijska bolest novorođenčeta).

Nakon otprilike 6 ili više sati od rođenja, novorođenčad se kupaju. Prilikom njege nastoji se očuvati bjelkasti masni sloj (kazeozni verniks/sirasti maz) koji prekriva većinu kože novorođenčeta jer pomaže u zaštiti od infekcije.