Svaki pokret tijela, od podizanja ruke do nasmijavanja, uključuje složenu interakciju između središnjeg živčanog sustava (mozga i kralježnične moždine), živaca i mišića. Oštećenje ili neispravnost bilo koje od ovih komponenti može dovesti do poremećaja pokreta.
Mogu se razviti različite vrste poremećaja pokreta, ovisno o prirodi i mjestu oštećenja ili ispada funkcije, kao u sljedećem:
-
Oštećenje dijelova mozga koji kontroliraju planirano (predviđeno) kretanje ili veza između mozga i leđne moždine: Slabost ili paraliza mišića uključenih u dobrovoljne pokrete ili naglašeni refleksi.
-
Oštećenja bazalnih ganglija (nakupine živčanih stanica koje se nalaze u bazi mozga, duboko u mozgu): Nehotični (nenamjerni) ili reducirani pokreti, ali ne i slabost ili promjene refleksa.
-
Oštećenje malog mozga: Gubitak koordinacije.
Bazalni gangliji pomažu u inicijaciji i izglađivanju pokreta mišića, onemogućuju nevoljne pokrete i usklađuju promjene u držanju tijela.
Mali mozak koordinira tjelesne pokrete, pomaže glatkom i preciznom kretanju udova i pomaže u održavanju ravnoteže.
Neki poremećaji pokreta, kao što je štucanje, su privremeni i obično uzrokuju male neugodnosti. Drugi, kao što su Parkinsonova bolest, su ozbiljni i progresivni, umanjuju sposobnost govora, upotrebu ruku, hodanje i održavanje u uspravnom položaju.
Bazalni gangliji: Pogled s prednje strane
Lociranje bazalnih ganglijaBazalni gangliji su nakupine živčanih stanica koje se nalaze duboko u mozgu. Uključuju sljedeće: Kaudatna jezgra (struktura u obliku slova C koja se sužava u tanki rep) Putamen Globus pallidus (smješten pokraj putamena) Suptalamička jezgra Substantia nigra (crna tvar)
Bazalni gangliji pomažu u izglađivanju pokreta mišića i usklađuju promjene u držanju tijela.  |
Klasifikacija
Razvrstavanje poremećaja pokreta često pomaže liječnicima da utvrde uzrok.
Poremećaji pokreta obično se klasificiraju kao uzročnici
Najčešći poremećaj koji smanjuje i / ili usporava kretanje je
Poremećaji koji povećavaju kretanje uključuju
Stereotipi su ponavljajući, ritmični pokreti. Javljaju se kod djece s poremećajima iz autističnog spektra, intelektualnim invaliditetom, ili encefalitisom, kao i kod normalne djece. Ti se pokreti obično mogu zaustaviti odvraćanjem pažnje djeteta — na primjer, dozivanjem imena djeteta.
Problemi s koordinacijom ponekad se klasificiraju kao poremećaji koji povećavaju kretanje. Često su uzrokovani poremećajem rada malog mozga, što rezultira tremorom i problemima s ravnotežom i hodanjem.
U nekim poremećajima kretanje se povećava i smanjuje. Na primjer, Parkinsonova bolest izaziva tremor, pojačava nevoljne pokrete i usporava voljne pokrete.
Poremećaji koji pojačavaju pokrete mogu biti
Ritmički, što je prije svega tremor (mada je tremor ponekad nepravilan, kao što se javlja kod distonije)
Neritmički, što može zahvatiti spore ili brze pokrete, i / ili zadržavanje u određenom položaju
Neki brzi, neritmički pokreti kao što su tikovi, mogu biti privremeno zaustavljeni (suprimirani). Drugi, kao što su hemibalizam, koreja ili mioklonus, mogu biti teški ili nemogući za supresiju.