Što je mitralna stenoza?
Četiri srčana zalistka kontroliraju protok krvi kroz srce. Zalisci su poput jednosmjernih ventila koji usmjeravaju protok krvi u pravom smjeru.
Mitralni zalistak dijeli lijevu pretkomoru (atrij) od lijeve komore (ventrikul). Mitralni zalistak se otvara da bi propustio pristiglu krv iz pluća koja se nalazi u lijevoj pretkomori dalje u lijevu komoru. Nakon što krv iz lijeve pretkomore dođe u lijevu komoru, mitralni zalistak se zatvara i samim tim onemogućava povratak krvi nazad u pretkomoru te je usmjerava prema aorti.
Kada postoji mitralna stenoza, u tom slučaju mitralni zalistak se dovoljno ne otvara te pravi smetnje protoku krvi iz pluća i lijeve pretkomore u lijevu komoru. To za posljedicu ima porast krvnog tlaka u plućima i lijevoj pretkomori.
-
Određeni poremećaji mogu dovesti do toga da listići mitralnih zalistaka postanu zadebljani i kruti narušavajući njihovu funkciju
-
Najčešći uzrok mitralne stenoze je neliječena reumatska vrućica, ali može se javiti i kao prirođena srčana greška
-
Mitralna stenoza dugo vremena može biti bez simptoma (asimptomatska)
-
Teška mitralna stenoza može uzrokovati simptome kao što je osjećaja kratkog daha ili dovesti do pojave poremećaja srčanog ritma poput atrijske fibrilacije
-
Liječnici tijekom pregleda pomoću stetoskopa mogu čuti srčani šum, nakon čega će učiniti ehokardiografiju (uzv srca) radi postavljanja dijagnoze i procjene mitralne stenoze
-
Liječenje uključuje primjenu lijekova i po potrebi operativni zahvat
Atrjiska fibrilacija može uzrokovati komplikacije kao što su stvaranje krvnih ugrušaka i nastanka moždanog udara. Teška mitralna stenoza može uzrokovati srčano zatajenje
Ako žena s teškom mitralnom stenozom zatrudni, veoma brzo može doći do razvoja srčanog zatajenja.
(vidjeti poremećaji srčanih zalistaka)
Što uzrokuje mitralnu stenozu?
Uzroci uključuju:
-
U dijetinjsvu preboljelu reumatsku vrućicu - međutim mitralna stenoza se neće pojaviti ako se na vrijeme započne s antibiotskim liječenjem streptokokne infekcije grla
-
Promjene srčanih zalistaka u sklopu fiziološkog procesa starenja
-
Prirođena mitralna stenoza
Koji su simptomi mitralne stenoze?
Blaga mitralna stenoza obično ne uzrokuje simptome.
Teška mitralna stenoza može dovesti do srčanog zatajenja i pojave karakterističnih simptoma u vidu:
Atrijska fibrilacija može uzrokovati:
U periodu od 7 do 9 godina od pojave prvih simptoma osobe budu teško ograničene simptomima svoje bolesti. Novorođenčad s prirođenom mitralnom stenozom obično ne žive duže od 2 godine ukoliko se mitralna stenoza operativno ne liječi.
Kako liječnici mogu znati da li imam mitralnu stenozu?
Liječnici nakon što poslušaju vaše srce pomoću stetoskopa, mogu posumnjati da imate mitralnu stenozu, nakon čega će učiniti ehokardiografija (ultrazvuk vašeg srca) radi dijagnoze i procjene težine mitralne stenoze.
Liječnici mogu učiniti i dodatne pretrage kao što su:
Kako liječnici liječe mitralnu stenozu?
Ako nemate simptome, liječenje vam nije potrebno
Ako imate simptome liječnici će vas liječiti određenim vrstama lijekova kao što su:
-
Lijekovima koji potiču izmokravanje (diuretici) radi snižavanja krvnog tlaka u plućima
-
Lijekovima za kontrolu srčane frekvence
-
Lijekovima protiv stavaranja ugrušaka u krvi (antikoagulansi)
Ukoliko se lijekovima ne uspiju kontrolirati simptomi bolesti, u tom slučaju neophodno je poraviti ili zamjeniti srčani zalistak.
Kada je moguće, liječnici pokušavaju popraviti zalistak, a postupak se naziva valvuloplastika. Tijekom valvuloplastike liječnik plasira tanku cjevčicu (kateter) koja na svom vrhu ima mali balon putem vene ili arterije do vašeg srca. Nakon što se kateter pozicionira na mjesto suženja mitralne valvule, napuhuje se balon na vrhu katetera kojim se proširi mjesto mitralne stenoze. Ponekad se poparvak mitralnog zalistka vrši tijekom operativnog zahvata.
Ako se zalistak ne može popravit, isti se može zamijeniti:
-
Plastičnim, mehaničkim zalistkom
-
Zalistkom porijeklom iz svinjskog ili kravljeg srca (bioprostetski ventil)
Ukoliko vam se ugradi mehanički zalistak koji traje decenijama, do kraja života ćete morati uzimati lijekove protiv zgrušavanja krvi (antikoagulanse) Ako vam se ugradi bioprostetski zalistak, lijekove protiv zgrušavanja krvi (antikoagulanse) morat ćete uzimati samo nekoliko mjeseci, ali životni lijek takvog zalistak je samo 10 do 12 godina.
Osobe s oštećenim ili zamijenjenim zalistcima ponekad trebaju antibiotike za sprječavanje infekcije srčanih zalistaka prilikom: