Mononeuropatija

Autor: Michael Rubin, MDCM
Urednik sekcije: doc. prim. dr. sc. Hrvoje Budinčević, dr. med.
Prijevod: Marija Ernoić, dr. med.

Mononeuropatija je oštećenje jednog perifernog živca.

  • Dugotrajni pritisak na živac najčešći je uzrok mononeuropatije.

  • Zahvaćena područja mogu peckati, mravinjati, otupjeti, a zahvaćeni mišić može biti slab.

  • Obično se mononeuropatija dijagnosticira na temelju simptoma i rezultata fizikalnog pregleda.

  • Modifikacija ili zaustavljanje aktivnosti koja je uzrokovala tegobe te uzimanje lijekova protiv bolova obično pomaže, ali ponekad su potrebne injekcije kortikosteroida, fizikalna terapija ili operacija.

(Vidi također Pregled perifernog živčanog sustava.)

Uzroci

Uzroci mononeuropatije

Fizička ozljeda najčešći je uzrok mononeuropatije. Ozljeda je obično uzrokovana pritiskom na živac, kao što slijedi:

  • Dugotrajan pritisak na živac koji se nalazi blizu površine tijela u blizini izbočenja kosti, kao što je živac u laktu, ramenu, zapešću ili koljenu (što se može dogoditi tijekom dugog, čvrstog sna, osobito kod alkoholičara)

  • Pritisak neodgovarajućeg gipsa ili štaka koje ne pristaju ili se pogrešno koriste

  • Pritisak uslijed dugog zadržavanja u skučenom položaju, kao pri vrtlarenju ili igrajući karte s laktovima na stolu

Pritisak također može ozlijediti živce kod osoba koje se ne mogu kretati duže vremena, kao kad su pod anestezijom zbog operacije, kad su ograničene na krevet (osobito starije osobe), kod paraliziranih osoba ili osoba bez svijesti.

Manje često, ozljeda živaca proizlazi iz sljedećeg:

Ako je pritisak na živac blag, osobe mogu osjećati samo senzacije mravinjanja i bockanja bez ikakve slabosti. Na primjer, osobe mogu udariti u lakat ili im može "zaspati" stopalo. Ove epizode mogu se smatrati prolaznim mononeuropatijama.

Živci koji se protežu uz površinu tijela blizu kosti podložniji su ozljedama. Na primjer, sljedeći živci mogu biti oštećeni:

Simptomi

Simptomi mononeuropatije

Mononeuropatije uzrokuju abnormalni osjet, uključujući osjećaj mravinjanja i bockanja ili gubitak osjeta u području koje opskrbljuje ozlijeđeni živac. Bol i slabost mogu ili ne moraju biti prisutni. Povremeno, slabost rezultira paralizom, što može dovesti do trajnog skraćivanja i krutosti mišića (kontrakture).

Sindrom karpalnog tunela

Sindrom karpalnog tunela najčešća je mononeuropatija. Rezultat je pritiska na živac medijanus koji prolazi kroz uski prolaz na zapešću (karpalni tunel).

Trudnice i osobe sa šećernom bolesti, hipoaktivnom štitnom žlijezdom (hipotireoidizam), određenim tipovima amiloidoze ili reumatoidnim artritisom imaju povećani rizik od razvoja karpalnog tunela. Također su ugrožene osobe čiji rad zahtijeva ponavljajuće snažne pokrete s ekstendiranim ručnim zglobom, primjerice korištenje odvijača. Drugi mogući (ali kontroverzni) čimbenik rizika je korištenje računalne tipkovnice koja nije ispravno postavljena. Međutim, većina slučajeva nastaje iz nepoznatih razloga.

Pritisak na živac medijanus uzrokuje bol i abnormalni osjet (kao što je utrnulost, mravinjanje ili peckanje) u:

  • Nekim prstima (palac, drugi i treći prst te radijalna strana četvrtog prsta)

  • Palmarna strana (dlan) šake i ručnog zgloba

  • Ponekad ruke

Sindrom karpalnog tunela

Kronični sindrom karpalnog tunela može uzrokovati slabljenje mišića u ruci na strani palca i nestajanje mišića (atrofija).

Oštećenje peronealnog živca

Peronealni živac prolazi blizu površine kože odmah ispod koljena, na vanjskoj strani noge. Pritisak na ovaj živac rezultira lezijom peronealnog živca.

Peronealna lezija dovodi do slabosti mišića koji podižu stopalo, tako da osobe ne mogu odići prednji dio stopala u gležnju (stanje koje se naziva padajuće stopalo). Kao rezultat, prilikom hoda osoba vuče prednji dio stopala po podu.

Oštećenje peronealnog živca najčešće je kod mršavih osoba koje su ograničene na krevet, kod osoba koje su nepravilno postavljene u invalidska kolica i osoba (osobito mršavih) koje imaju naviku sjediti s prekriženim nogama dugo vremena.

Izbjegavanje pritiska na živac - na primjer, ne križanje nogu kod sjedenja - obično ublažava simptome.

Lezija radijalnog živca

Radijalni živac prolazi uzduž donje strane kosti u nadlaktici. Dulji pritisak na ovaj živac rezultira lezijom radijalnog živca. Ovaj poremećaj se ponekad naziva paralizom subotnje večeri jer se javlja kod osoba koje su prekomjerno konzumirale alkohol (često tijekom vikenda), a zatim čvrsto zaspu s rukom oslonjenom na šank, prebačenom preko naslona stolice ili ispod partnerove glave. Ako štake ne pristaju ispravno i pritišću unutrašnjost ruke ispod pazuha, mogu uzrokovati ovaj poremećaj.

Oštećenje živaca dovodi do slabosti u zapešću i prstima tako da ruka pada u ručnom zglobu i prsti se ne mogu izravnati (stanje koje se naziva viseća šaka). Povremeno, može doći do gubitka osjeta u stražnjem dijelu šake.

Obično se paraliza uzrokovana lezijom radijalnog živca oporavlja otklanjanjem pritiska.

Lezija ulnarnog živca

Ulnarni živac prolazi blizu površine kože u području lakta. Lako se oštećuje opetovanim naslanjanjem na lakat ili udarcem u lakat ("smiješna" kost, engl. funny bone). Ponekad je živac oštećen abnormalnim rastom kosti u tom području. Ulnarni živac, ako je oštećen i nateknut, može biti stisnut (komprimiran) unutar uskih prolaza u laktu (kubitalni tunel). Rezultirajući poremećaj se zove sindrom kubitalnog kanala. (Ulnarni živac prolazi kroz kubitalni tunel dok ide od nadlaktice do zapešća i šake.)

Obično, dolazi do pojave trnaca i osjećaja bockanja u području prstenjaka i malog prsta. Lezija ulnarnog živca koja nastaje kao posljedica ozbiljnijih ozljeda, može dovesti do slabosti mišića šake. Teška, kronična paraliza uslijed lezije ulnarnog živca može uzrokovati gubitak mišića (atrofija), što rezultira tzv. "pandžastom šakom" (prsti su zamrznuti u savijenom položaju jer se mišići zgrče).

Ulnarni živac

Ulnarni živac prolazi blizu površine kože na laktu (prikazan na lijevoj ruci).

Preporučuje se izbjegavanje pritiska na područje lakta.

Dijagnoza

Dijagnoza mononeuropatije
  • Liječnička procjena

  • Ponekad elektromiografija i studije provodljivosti živca

Liječnici obično mogu dijagnosticirati mononeuropatije na temelju simptoma i rezultata fizikalnog pregleda.

Elektromiografija i studije provodljivosti živaca obično se vrše kad je potrebno:

  • Isključiti druge moguće uzroke

  • Odrediti mjesto oštećenja živca

  • Odrediti koliko je ozbiljan poremećaj

Liječenje

Liječenje mononeuropatija
  • Liječenje uzroka

  • Ako je pritisak privremen, mirovanje, uklanjanje uzroka pritiska i nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID)

  • Ponekad injekcije kortikosteroida, udlaga, operacija i/ili fizikalna terapija

Ako je u podlozi mononeuropatije poremećaj, liječi se poremećaj. Na primjer, tumor se može kirurški ukloniti.

Obično, kad je uzrok privremeni pritisak, sljedeće može pomoći u ublažavanju simptoma:

Neke osobe koje imaju sindrom karpalnog tunela mogu imati koristi od primjene kortikosteroidnih injekcija u područje karpalnog tunela.

Udlage za zglob, koje se obično nose noću, često se koriste za liječenje sindroma karpalnog tunela dok se simptomi ne povuku. Ovi uređaji smanjuju pokrete zapešća, koji uzrokuju upalu i oteklinu u karpalnom tunelu. Tako se udlagama smanjuje pritisak na živac, a simptomi sindroma karpalnog tunela se smanjuju. Udlage za zglob ne bi se smjele nositi cijeli dan jer kad je kretanje zgloba smanjeno dulje vrijeme, zglob može postati ukočen i mišići mogu propasti. Udlage ili proteze manje su od pomoći kod sindroma kubitalnog tunela.

Liječenje može biti operativno ako poremećaj napreduje unatoč drugim tretmanima. U takvim slučajevima, operacija sindroma karpalnog tunela obično je učinkovita.

Kod teške, kronične paralize uslijed lezije ulnarnog živca, fizikalna terapija pomaže u sprečavanju kontraktura mišića.