Alzheimerova bolest

Autor: Juebin Huang, MD, PhD
Urednik sekcije: doc. prim. dr. sc. Hrvoje Budinčević, dr. med.
Prijevod: Petra Črnac Žuna, dr. med.

Alzheimerova bolest označava progresivni gubitak mentalnih funkcija, karakteriziran degeneracijom moždanog tkiva, uključujući gubitak živčanih stanica, nakupljanjem abnormalnog proteina zvanog amiloid beta i razvojem neurofibrilarnih čvorova.

  • Zaboravljanje nedavnih događaja rani je znak, nakon čega slijedi povećana smetenost, poremećaj drugih mentalnih funkcija, te poteškoće u korištenju i razumijevanju jezika i obavljanju svakodnevnih aktivnosti.

  • Simptomi napreduju tako da oboljele osobe više ne mogu funkcionirati, te dovode do potpune ovisnosti o drugima.

  • Liječnici postavljaju dijagnozu na temelju simptoma i rezultata fizikalnog pregleda, ispitivanja mentalnog statusa, krvnih pretraga i slikovnih pretraga.

  • Liječenje uključuje strategije za produljenje funkcioniranja što je duže moguće te može uključivati lijekove koji mogu usporiti napredovanje bolesti.

  • Ne može se predvidjeti koliko će dugo oboljele osobe živjeti, ali do smrti dolazi u prosjeku oko 7 godina nakon postavljanja dijagnoze.

(Vidi također Pregled poglavlja 'Delirij i demencija' i 'Demencija'.)

Alzheimerova bolest je vrsta demencije, sporog, progresivnog propadanja mentalnih funkcija, uključujući pamćenje, razmišljanje, rasuđivanje i sposobnost učenja.

U 60 do 80% starijih osoba s demencijom uzrok je Alzheimerova bolest. Rijetka je u osoba mlađih od 65 godina. Ona postaje sve češća s porastom životne dobi. Procjenjuje se da 10% osoba u dobi od 65 i više godina u Sjedinjenim Američkim Državama ima Alzheimerovu bolest. Postotak osoba s Alzheimerovom bolešću povećava se s dobi:

  • Dob od 65 do 74 godine: 3%

  • Dob od 75 do 84 godine: 17%

  • Dob od 85 i više godina: 32%

Alzheimerova bolest pogađa više žena nego muškaraca, dijelom zato što žene žive duže. Očekuje se da će se broj osoba s Alzheimerovom bolešću znatno povećati s povećanjem udjela starijih osoba.

Uzroci

Dijagnoza Alzheimerove bolesti

Nepoznato je što uzrokuje Alzheimerovu bolest, ali genetski faktori igraju ulogu: oko 5 do 15% slučajeva se javlja obiteljski. Može biti uključeno nekoliko specifičnih genskih abnormalnosti. Neke od ovih abnormalnosti mogu se naslijediti kada samo jedan roditelj ima abnormalni gen. Odnosno, kada je abnormalni gen dominantan. Oboljeli roditelj ima 50% šanse da prenese abnormalni gen na svako dijete. Otprilike polovica ove djece razvija Alzheimerovu bolest prije 65. godine života.

Jedna genska abnormalnost utječe na apolipoprotein E (apo E) - proteinski dio određenih lipoproteina koji prenose kolesterol kroz krvotok. Postoje tri vrste apo E:

  • Epsilon-4: osobe s epsilon-4 tipom razvijaju Alzheimerovu bolest češće i u ranijoj dobi od drugih ljudi.

  • Epsilon-2: nasuprot tome, izgleda da su osobe s tipom epsilon-2 zaštićene od Alzheimerove bolesti.

  • Epsilon-3: osobe s tipom epsilon-3 tipom nisu zaštićene niti imaju veću vjerojatnost za razvoj bolesti.

Međutim, genetsko testiranje apo E tipa ne može odrediti hoće li određena osoba razviti Alzheimerovu bolest. Stoga se ovo testiranje ne preporučuje rutinski.

Rizični čimbenici, kao što su visok krvni tlak, šećerna bolest, povišen kolesterol i pušenje, povećavaju rizik razvoja Alzheimerove bolesti. Liječenje ovih čimbenika rizika već u srednjoj životnoj dobi može smanjiti rizik od mentalnog propadanja u starijoj dobi.

Promjene u mozgu

U Alzheimerovoj bolesti, dijelovi mozga degeneriraju se, uništavajući živčane stanice i smanjujući reakciju preostalih stanica na mnoge kemijske glasnike koji prenose signale između živčanih stanica u mozgu (neurotransmiteri). Razina acetilkolina, neurotransmitera koji pomaže u pamćenju, učenju i koncentraciji, je niska.

Alzheimerova bolest uzrokuje sljedeće abnormalnosti u tkivu mozga:

  • naslage amiloida beta: nakupljanje amiloida beta (abnormalnog, netopljivog proteina), koji se nakuplja zato što ga stanice ne mogu preraditi i ukloniti

  • senilne ili neuritičke plakove: nakupine mrtvih živčanih stanica oko jezgre amiloida beta

  • neurofibrilarne čvorove: uvijene niti netopljivih proteina u živčanim stanicama

  • povećane razine proteina tau: abnormalni protein koji je sastavni dio neurofibrilarnih čvorova i amiloida beta

Takve se abnormalnosti do određenog stupnja razvijaju kod svih ljudi tijekom starenja, ali su mnogo brojnije kod osoba s Alzheimerovom bolešću. Liječnici nisu sigurni jesu li abnormalnosti u moždanom tkivu uzrok Alzheimerove bolesti ili su rezultat nekog drugog problema koji uzrokuje i demenciju i abnormalnosti u moždanom tkivu.

Istraživači su također otkrili da abnormalni proteini u Alzheimerovoj bolesti (amiloid beta i tau) nalikuju abnormalnim proteinima u prionskim bolestima. To znači da su pogrešno smotani i uzrokuju pogrešno smatanje drugih proteina, što uzrokuje napredovanje bolesti.

Upala također može doprinijeti razvoju Alzheimerove bolesti. Uočena je upala u mozgu osoba s Alzheimerovom bolešću.

Simptomi

Simptomi Alzheimerove bolesti:

Alzheimerova bolest uzrokuje mnoge iste simptome kao i druge demencije, poput sljedećih:

  • gubitak pamćenja

  • problemi s korištenjem jezika

  • promjene osobnosti

  • dezorijentiranost

  • poteškoće u obavljanju svakodnevnih aktivnosti

  • remetilačko ili neprikladno ponašanje

Međutim, Alzheimerova bolest se razlikuje od ostalih vrsta demencija. Na primjer, kratkoročno pamćenje obično je zahvaćeno mnogo više od drugih mentalnih funkcija.

Iako se simptomi razlikuju, razvrstavanje u rane, srednje ili kasne simptome pomaže pogođenim osobama, članovima obitelji i drugim skrbnicima da znaju što mogu očekivati. Promjene osobnosti i remetilačko ponašanje (poremećaji ponašanja) mogu se razviti rano ili kasno u Alzheimerovoj bolesti.

Rana faza u Alzheimerovoj bolesti

Simptomi se razvijaju postupno, tako da neko vrijeme mnoge oboljele osobe i dalje uživaju u onome u čemu su uživale prije razvoja Alzheimerove bolesti.

Simptomi obično počinju suptilno. Osobe čija se bolest razvija dok su još uvijek zaposlene ne mogu tako dobro obavljati svoj posao. Kod osoba koje su umirovljene i nisu jako aktivne, promjene možda neće biti tako vidljive.

Prvi i najočitiji simptom može biti

  • zaboravljanje nedavnih zbivanja zbog poteškoća u stvaranju novih sjećanja

  • katkad promjene osobnosti (osobe mogu postati emocionalno zatupljene, depresivne ili neobično uplašene ili zabrinute)

U ranoj fazi bolesti, oboljele osobe postaju manje sposobne dobro rasuđivati i razmišljati apstraktno. Obrasci govora mogu se malo promijeniti. Oboljele osobe mogu koristiti jednostavnije riječi, opću riječ ili više riječi umjesto određene riječi, ili upotrijebiti riječi na pogrešan način. Možda neće moći pronaći pravu riječ.

Osobe s Alzheimerovom bolešću imaju poteškoća u tumačenju vidnih i zvučnih znakova. Tako mogu postati dezorijentirane i zbunjene. Takva dezorijentiranost može otežati vožnju automobila. Mogu se izgubiti na putu do trgovine. Oboljele osobe mogu društveno funkcionirati, ali se mogu ponašati neuobičajeno. Na primjer, mogu zaboraviti ime nedavnog posjetitelja, a njihove emocije mogu se nepredvidivo i brzo promijeniti.

Mnoge osobe s Alzheimerovom bolešću često imaju nesanicu. Imaju poteškoća s uspavljivanjem ili spavanjem. Neke oboljele osobe postaju zbunjene danju i noću.

U nekom trenutku, mogu se razviti psihotično ponašanje (halucinacije, deluzije, ili paranoja) u mnogih osoba s Alzheimerovom bolešću.

Kasnija faza u Alzheimerovoj bolesti

Kako Alzheimerova bolest napreduje, oboljele osobe imaju poteškoća s pamćenjem prošlih događaja. Počinju zaboravljati imena prijatelja i rodbine. Može im biti potrebna pomoć s hranjenjem, oblačenjem, kupanjem i odlaskom na toalet. Cjelokupna orijentacija u vremenu i prostoru je izgubljena: osobe s Alzheimerovom bolešću mogu se čak i izgubiti na putu do kupaonice kod kuće. Njihova sve veća smetenost dovodi ih do opasnosti od lutanja i padova.

Remetilačko ili neprimjereno ponašanje, kao što je lutanje, uznemirenost, razdražljivost, neprijateljstvo i fizička agresija, uobičajeno je.

Naposljetku, osobe s Alzheimerovom bolešću ne mogu hodati ili brinuti o svojim osobnim potrebama. Mogu biti inkontinentne te imati poteškoće s gutanjem, jelom ili govorom. Ove promjene dovode ih u rizik od pothranjenosti, upale pluća, i dekubitusa (kroničnih rana). Pamćenje je potpuno izgubljeno.

U konačnici dolazi do kome i smrti, često zbog infekcija.

Poremećaji ponašanja kod Alzheimerove bolesti

Budući da su oboljele osobe manje sposobne kontrolirati svoje ponašanje, ponekad se ponašaju neprimjereno ili uznemirujuće (na primjer, vikanjem, bacanjem, udaranjem ili lutanjem). Te se radnje nazivaju poremećajima ponašanja.

Nekoliko učinaka Alzheimerove bolesti doprinosi takvom ponašanju:

  • Budući da su oboljele osobe zaboravile pravila pravilnog ponašanja, mogu se ponašati na društveno neprimjeren način. Kada je vruće, mogu se skidati u javnosti. Kad osjete seksualne nagone, mogu masturbirati u javnosti, upotrebljavati vulgaran ili nepristojni jezik, ili imati seksualne zahtjeve.

  • Budući da osobe s Alzheimerovom bolešću imaju poteškoća s razumijevanjem onoga što vide i čuju, mogu pogrešno protumačiti ponudu pomoći kao prijetnju i mogu se okomiti na sobu koja nudi pomoć. Na primjer, kada im netko pokuša pomoći da se svuku, to mogu protumačiti kao napad i pokušati se zaštititi, katkad udaranjem.

  • Budući da je njihovo kratkoročno pamćenje poremećeno, ne mogu se sjetiti što im je rečeno ili učinjeno. One ponavljaju pitanja i razgovore, zahtijevaju stalnu pozornost ili traže stvari (kao što su obroci) koje su već dobili. Mogu postati uznemirene i uzrujane kada ne dobiju ono što traže.

  • Budući da ne mogu jasno ili uopće izraziti svoje potrebe, mogu vikati u boli ili lutati kad su usamljene ili uplašene. Mogu lutati, vikati ili dozivati kad ne mogu spavati.

Hoće li se određeno ponašanje smatrati neprimjerenim ovisi o mnogim čimbenicima, uključujući i to koliko je tolerantan skrbnik i kakva je situacija u kojoj živi osoba s Alzheimerovom bolešću.

Progresija Alzheimerove bolesti

Napredak je nepredvidljiv. Oboljele osobe u prosjeku žive oko 7 godina nakon postavljanja dijagnoze. Većina osoba s Alzheimerovom bolešću koja više ne može hodati ne živi duže od 6 mjeseci. Međutim, duljina trajanja života oboljelih osoba jako varira.

Dijagnoza

Dijagnoza Alzheimerove bolesti
  • Liječnička procjena

  • Ispitivanje mentalnog statusa

  • Obično se krvnim i slikovnim pretragama isključuju drugi uzroci

Postavljanje dijagnoze Alzheimerove bolesti slično je postavljanju dijagnoze drugih demencija.

Liječnici moraju utvrditi ima li osoba demenciju i, ako ima, je li ta demencija Alzheimerova bolest.

Liječnici obično mogu dijagnosticirati Alzheimerovu bolest na temelju sljedećeg:

Dijagnoza demencije

Ispitivanje mentalnog statusa, koje se sastoji od jednostavnih pitanja i zadataka, pomaže liječnicima da utvrde ima li osoba demenciju.

Neuropsihološko testiranje, koje je detaljnije, ponekad je potrebno. Ovo testiranje pokriva sva glavna područja mentalnih funkcija, uključujući raspoloženje, i obično traje 1 do 3 sata. Ovo testiranje pomaže liječnicima da razlikuju demenciju od drugih stanja koja mogu uzrokovati slične simptome, kao što su poremećaj pamćenja povezan s dobi, blagi kognitivni poremećaj i depresija.

Informacije iz gore navedenih izvora obično mogu pomoći liječnicima da isključe delirij kao uzrok simptoma (vidi tablicu Usporedba delirija i demencije). To je bitno jer delirij, za razliku od demencije, često može biti reverzibilan ako se odmah liječi. Razlike između njih uključuju sljedeće:

  • Demencija zahvaća uglavnom pamćenje, a delirij zahvaća uglavnom pažnju.

  • Demencija obično počinje postupno i nema određenu početnu točku. Delirij počinje iznenada i često ima određenu početnu točku.

Dijagnoza Alzheimerove bolesti

Postoji sumnja na Alzheimerovu bolest kada je prisutno sljedeće:

  • Dijagnoza demencije je potvrđena.

  • Obično je najuočljiviji simptom, osobito u početku, zaboravljanje nedavnih događaja ili nemogućnost stvaranja novih sjećanja.

  • Pamćenje i druge mentalne funkcije postupno su se pogoršavale i nastavljaju se pogoršavati.

  • Demencija je započela nakon 40. godine, a obično nakon 65. godine.

  • Liječnici su isključiti druge poremećaje mozga (poput tumora mozga ili moždanog udara) koji bi mogli uzrokovati takve probleme.

Neki simptomi mogu pomoći liječnicima da razlikuju Alzheimerovu bolest od drugih demencija. Primjerice, vidne halucinacije (vide stvari ili osobe koji nisu prisutni) češće su i javljaju se ranije u demenciji Lewyjevih tjelešaca nego u Alzheimerovoj bolesti. Također, osobe s Alzheimerovom bolešću često su bolje njegovane i urednije nego osobe s drugim demencijama.

Informacije iz dodatnih pretraga pomažu liječnicima da potvrde dijagnozu Alzheimerove bolesti i isključe druge vrste i uzroke demencije.

Analiza cerebrospinalne tekućine (CSL), dobivene tijekom lumbalne punkcije, i pozitronska emisijska tomografija (PET) mogu se koristiti za dijagnosticiranje Alzheimerove bolesti. Ako analiza CSL-a otkrije nisku razinu amiloida beta i ako PET skenovi pokazuju amiloidne naslage u mozgu, veća je vjerojatnost da će dijagnoza biti Alzheimerova bolest. Međutim, te pretrage nisu rutinski dostupne.

Dijagnoza Alzheimerove bolesti može se potvrditi tek kada se analizira uzorak moždanog tkiva (nakon smrti, tijekom obdukcije) i pregleda pod mikroskopom. Tada se karakterističan gubitak živčanih stanica, neurofibrilarni čvorovi i senilni plakovi koji sadrže amiloid beta mogu vidjeti u cijelom mozgu, posebno u području temporalnog režnja koji je uključen u stvaranje novih sjećanja.

Prevencija

Prevencija Alzheimerove bolesti

Neka istraživanja predlažu određene mjere koje mogu pomoći u sprječavanju Alzheimerove bolesti:

Liječenje

Liječenje Alzheimerove bolesti
  • Sigurnosne i potporne mjere

  • Lijekovi koji mogu poboljšati mentalnu funkciju

Liječenje Alzheimerove bolesti uključuje opće sigurnosne i potporne mjere, kao i za sve vrste demencije. Također, određeni lijekovi mogu pomoći neko vrijeme. Osoba s Alzheimerovom bolešću, članovi obitelji, drugi skrbnici i uključeni zdravstveni djelatnici trebaju raspraviti i odlučiti o najboljoj strategiji za tu osobu.

Bol i bilo koji drugi poremećaj ili zdravstvene tegobe (kao što su infekcija mokraćnog sustava ili konstipacija) se liječe. Takvo liječenje može pomoći u održavanju funkcije kod osoba s demencijom.

Sigurnosne i potporne mjere

Stvaranje sigurnog i poticajnog okruženja može biti vrlo korisno.

Općenito, okolina bi trebala biti svijetla, vedra, sigurna, stabilna i osmišljena kako bi pomogla u orijentaciji. Neka stimulacija, poput radija ili televizije, je korisna, ali treba izbjegavati pretjeranu stimulaciju.

Struktura i rutina pomažu osobama s Alzheimerovom bolešću da ostanu orijentirane i pruže im osjećaj sigurnosti i stabilnosti. Svaka promjena okoline, rutina ili skrbnika treba biti jasno i jednostavno objašnjena ljudima.

Slijed dnevne rutine aktivnosti kao što su kupanje, jelo i spavanje pomaže osobama s Alzheimerovom bolešću da pamte. Praćenje redovite rutine prije spavanja može im pomoći da bolje spavaju.

Redovito planirane aktivnosti mogu pomoći oboljelim osobama da se osjećaju neovisno i da su potrebne, usredotočujući njihovu pažnju na ugodne ili korisne zadatke. Takve aktivnosti trebaju uključivati fizičke i mentalne aktivnosti. Aktivnosti treba razlomiti u male dijelove ili pojednostaviti kako se demencija pogoršava.

Lijekovi

Inhibitori kolinesteraze donepezil, galantamin i rivastigmin povećavaju razinu neurotransmitera acetilkolina u mozgu. Razina acetilkolina, neurotransmitera koji pomaže u pamćenju, učenju i koncentraciji, je niska. Ovi lijekovi mogu privremeno poboljšati mentalnu funkciju, uključujući pamćenje, ali ne usporavaju napredovanje bolesti. Samo neke od osoba koje imaju Alzheimerovu bolest imaju koristi od ovih lijekova. Za te osobe, lijekovi mogu učinkovito vratiti vrijeme 6 do 9 mjeseci. Ovi lijekovi su najučinkovitiji kod osoba s blagom do umjerenom bolešću. Najčešće nuspojave uključuju mučninu, povraćanje, gubitak težine i bolove u trbuhu ili grčeve.

Čini se da memantin usporava napredovanje Alzheimerove bolesti. Memantin se može koristiti s inhibitorom kolinesteraze.

Adukanumab je novi lijek nedavno odobren za liječenje Alzheimerove bolesti. Ubrizgava se pod kožu jednom mjesečno. Adukanumab je monoklonsko protutijelo dizajnirano za ciljanje beta-amiloida (abnormalnog proteina) koji se nakuplja u mozgu osoba s Alzheimerovom bolešću. Studije su pokazale da adukanumab može smanjiti broj beta-amiloidnih plakova u mozgu. Stoga neki stručnjaci predviđaju da bi se moglo pokazati da adukanumab usporava napredovanje Alzheimerove bolesti. Međutim, prema drugima, potrebno je više dokaza koji bi pokazali da adukanumab smanjuje simptome i usporava napredovanje Alzheimerove bolesti.

Osim toga, adukanumab ima nuspojave. Može uzrokovati oticanje i krvarenje u mozgu, vidljivo magnetskom rezonancijom (MRI). Kod većine osoba te su abnormalnosti male i ne uzrokuju simptome, no nekoliko ljudi ima ozbiljne simptome, uključujući zbunjenost, dezorijentiranost, poteškoće pri hodanju, gubitak ravnoteže, zamagljen vid, glavobolje, mučninu i padove.

Istraživači nastavljaju proučavati druge lijekove koji bi mogli prevenirati ili usporiti napredovanje Alzheimerove bolesti. Proučavaju se estrogenska terapija za žene, nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID, kao što su ibuprofen ili naproksen) i ginkgo biloba. Ali nijedan se lijek nije dosljedno pokazao djelotvornim. Štoviše, čini se da estrogen čini više štete nego koristi.

Vitamin E je antioksidans koji bi teoretski mogao pomoći zaštititi živčane stanice od oštećenja ili im pomoći da bolje funkcioniraju. Nejasno je je li vitamin E koristan.

Prije nego što oboljele osobe uzmu bilo koji dodatak prehrani, trebale bi sa svojim liječnikom razgovarati o rizicima i koristima.

Briga o skrbnicima

Briga za osobe s Alzheimerovom bolešću je stresna i zahtjevna, a skrbnici mogu postati depresivni i iscrpljeni, često zanemarujući vlastito mentalno i fizičko zdravlje. Sljedeće mjere mogu pomoći skrbnicima:

  • Učenje o tome kako učinkovito zadovoljiti potrebe osoba s Alzheimerovom bolešću i što očekivati od njih: skrbnici mogu dobiti te informacije od medicinskih sestara, socijalnih radnika, organizacija te objavljenih i online materijala.

  • Traženje pomoći kada je to potrebno: skrbnici mogu razgovarati sa socijalnim radnicima (uključujući i one u lokalnoj bolnici) o odgovarajućim izvorima pomoći, kao što su programi dnevnog boravka, posjete patronažnih sestara, pomoć u kućanstvu tijekom polovice ili cijelog radnog vremena te uslugu pomoći pri stanovanju. Savjetovališta i skupine za pomoć također mogu pomoći.

  • Briga o sebi: skrbnici ne smiju zaboraviti brinuti se o samima sebi. Ne bi trebali odustati od svojih prijatelja, hobija i aktivnosti.

Briga o njegovateljima

Skrb o osobama s demencijom je stresna i zahtjevna, a skrbnici mogu postati depresivni i iscrpljeni, često zanemarujući vlastito mentalno i fizičko zdravlje.

Sljedeće mjere mogu pomoći skrbnicima:

  • Učenje o tome kako učinkovito zadovoljiti potrebe osoba s demencijom i što očekivati od njih: primjerice, skrbnici trebaju znati da izazivanje osjećaja krivnje zbog pogrešaka ili zaboravljanja može samo pogoršati ponašanje. Takvo znanje pomaže u sprečavanju nepotrebnih razmirica. Skrbnici također mogu naučiti kako reagirati na neprimjereno ponašanje i na taj način brže smiriti oboljelu osobu te ponekad spriječiti neprimjereno ponašanje.

    Informacije o tome što činiti svakodnevno mogu se dobiti od medicinskih sestara, socijalnih radnika i organizacija, te od objavljenih i online materijala.

  • Traženje pomoći kada je to potrebno: predah od opterećenja 24-satne skrbi o osobi s demencijom često je dostupan, ovisno o specifičnom ponašanju i sposobnostima osobe te o obiteljskim i društvenim resursima. Socijalne organizacije, uključujući i centar za socijalnu skrb u lokalnoj bolnici, mogu pomoći u pronalaženju odgovarajućih izvora pomoći.

    Mogućnosti uključuju programe dnevne skrbi, posjete patronažnih sestara, pomoć u kućanstvu povremeno ili kontinuirano i uslugu stanovanja uz podršku. Usluge prijevoza i prehrane mogu biti dostupne. Cjelodnevna skrb može biti vrlo skupa, ali mnogi planovi osiguranja pokrivaju dio troškova.

    Skrbnici mogu imati koristi od skupina za savjetovanje i podršku.

  • Briga o samima sebi: skrbnici ne smiju zaboraviti brinuti se o samima sebi. Na primjer, bavljenje fizičkom aktivnošću može poboljšati raspoloženje i zdravlje. Prijatelje, hobije i aktivnosti ne treba napuštati.

Dugotrajna skrb

Planiranje za budućnost je neophodno jer je Alzheimerova bolest progresivna. Mnogo ranije nego što se osoba s Alzheimerovom bolešću mora smjestiti u okolinu koja pruža više podrške i strukture, članovi obitelji trebaju planirati ovaj korak i procijeniti mogućnosti dugotrajne skrbi. Takvo planiranje obično uključuje trud liječnika, socijalnog radnika, medicinskih sestara i odvjetnika, ali većina odgovornosti pada na članove obitelji.

Odluke o smještaju osobe s Alzheimerovom bolešću u okruženje koje pruža više potpore uključuje balansiranje želje da osoba bude sigurna sa željom da oboljela osoba održi osjećaj neovisnosti što je moguće duže.

Neke ustanove za dugotrajnu skrb specijaliziraju se za skrb o osobama s Alzheimerovom bolešću. Članovi osoblja su educirani da razumiju kako osobe s Alzheimerovom bolešću misle i djeluju te kako reagirati na njih. Takve ustanove imaju rutine u kojima se stanovnici osjećaju sigurnima i pružaju odgovarajuće aktivnosti koje im pomažu da se osjećaju produktivno i uključeno u život. Većina ustanova ima odgovarajuća sigurnosna svojstva. Važno je pronaći ustanovu koja ima odgovarajuća sigurnosna svojstva.

Odluke o skrbi na kraju života

Prije nego što osobe s Alzheimerovom bolešću postanu previše onesposobljene, trebalo bi donijeti odluke o medicinskoj skrbi, te o financijskim i pravnim rješenjima. Takvi se dogovori nazivaju naputak o budućoj zdravstvenoj njezi. Oboljele osobe trebaju imenovati osobu koja će biti zakonski ovlaštena donositi odluke o liječenju u njihovo ime (zastupnik odgovoran za zdravstvenu skrb). One bi trebale razgovarati o svojim željama u pogledu zdravstvene zaštite s tom osobom i svojim liječnikom (vidi Pravna i etička pitanja). O takvim se pitanjima najbolje raspravlja sa svim zainteresiranima mnogo ranije nego što je potrebno donijeti takve odluke.

Kako se Alzheimerova bolest pogoršava, liječenje je usmjereno na održavanje udobnosti osobe, a ne na pokušaj produžavanja života.

Dodatne informacije

Dodatne informacije o Alzheimerovoj bolesti

Slijede neki izvori na engleskom jeziku koji mogu biti korisni. Imajte na umu da PRIRUČNIK nije odgovoran za sadržaj ovih izvora.

  • Alzheimer's Association: Ova web stranica pruža informacije o Alzheimerovoj bolesti, uključujući statistiku, uzroke, čimbenike rizika i simptome. Također pruža resurse za podršku, uključujući informacije o svakodnevnoj njezi osoba s Alzheimerovom bolešću, njezi njegovatelja i grupama podrške.

  • The Alzheimer's Society: Ova web stranica pruža vodič za demenciju (uključujući pet važnih stvari koje treba znati), vodič za njegovatelje i informacije o vrstama demencije, simptomima, dijagnozi, tretmanima, čimbenicima rizika i prevenciji.

  • Institute of Neurological Disorders and Stroke Alzheimer's Disease Information Page: Ova web stranica definira Alzheimerovu bolest i pruža informacije o liječenju, prognozi i dostupnim kliničkim ispitivanjima te poveznice s drugim organizacijama usmjerenim na Alzheimerovu bolest.