Uganuća koljena nastaju kada se razderu ligamenti koji vežu bedrenu kost (femur) za goljeničnu kost (tibia). Jastučići hrskavice (menisci), koji djeluju kao amortizeri u koljenu, mogu također biti ozlijeđeni.
-
Uganuća koljena su često uzrokovana savijanjem ili okretanjem koljena kada je stopalo čvrsto na tlu.
-
Koljeno je obično bolno i otečeno.
-
Dijagnoza se obično temelji na rezultatima fizikalnog pregleda.
-
Odmaranje i imobilizacija koljena često su jedino potrebno liječenje, ali ponekad se teške ozljede moraju kirurški popraviti.
(Vidi također Pregled uganuća i drugih ozljeda mekih tkiva.)
Nekoliko ligamenata pomaže u držanju koljena na mjestu:
-
Kolateralni ligamenti: Ovi ligamenti, smješteni na obje strane koljena, sprječavaju da se koljeno previše pomiče u stranu. Medijalni kolateralni ligament nalazi se na unutarnjoj strani noge, a lateralni kolateralni ligament nalazi se na vanjskoj strani noge.
-
Križni ligamenti: Ovi ligamenti sprečavaju koljeno da se kreće previše naprijed ili natrag. Prednji križni ligament (ACL) prelazi ispred stražnjeg križnog ligamenta (PCL) tvoreći X.
Jastučići hrskavice (menisci) ispunjavaju prostor između bedrene kosti (femur) i goljenične kosti (tibia). Oni pomažu stabilizirati zglob koljena.
Držanje koljena zajedno
Dva ligamenta, jedan s obje strane koljena, sprječavaju da se koljeno previše pomiče u strranu:
-
Medijalni kolateralni ligament, koji je na unutarnjoj strani noge
-
Lateralni kolateralni ligament, koji je na vanjskoj strani noge
Dva ligamenata unutar zgloba (križni ligamenti) sprječavaju da se koljeno previše pomiče naprijed ili natrag:
ACL prelazi ispred PCL, tvoreći X.
Menisci su jastučići hrskavice koji djeluju kao jastučići između bedrene kosti (femur) i veće kosti potkoljenice (tibia), koji čine zgloba koljena.
|
|
Najčešće ozlijeđene strukture u koljenu su
Koje su strukture razderane ovisi o smjeru sile protiv koljena:
-
Medijalni kolateralni i prednji križni ligamenti: Jedan ili oba ova ligamenta se mogu rastrgati kod udarca u koljeno sa strane, dok je osoba oslonjena na jednom stopalu koje je čvrsto postavljeno na tlo, kao što se to događa tijekom nogometne igre. Oštećenje je vjerojatnije ako se koljeno i okrene.
-
Lateralni bočni i prednji križni ligamenti: Ti se ligamenti mogu oštetiti kada je sila protiv koljena usmjerena prema van. Ova vrsta ozljede može nastati kada se noga udari iznutra.
-
Prednji i stražnji križni ligamenti:Ti se ligamenti mogu oštetiti kada se koljeno nasilno ispravi.
-
Menisci: Menisci se mogu oštetiti kada je osoba oslonjena na stopalo, a koljeno se okrene.
Simptomi
Povremeno, osoba čuje ili osjeti zvuk pop u koljenu kada dođe do ozljede. Ovaj pop obično ukazuje na to da je ligament (osobito prednji križni ligament) razderan.
Koljeno je bolno, otečeno, ukočeno, a ponekad ima i podljev/modricu. Mjesto boli ovisi o tome koja je struktura ozlijeđena. Osoba može imati osjećaj nestabilnosti koljena, kao da će se izviti. Mogu se pojaviti grčevi mišića - nevoljna kontrakcija mišića oko koljena. Kada će se simptomi razviti i koliko su ozbiljni, ovisi o ozbiljnosti ozljede:
-
Blaga: Oteklina se razvija tijekom prvih nekoliko sati, ali može proći i više od 24 sata. Bol je obično blaga ili umjerena.
-
Umjerena: Bol je umjerena ili jaka, osobito kada osoba pomiče ili savija koljeno.
-
Teška: Bol može biti jaka, umjerena ili blaga, a neki ljudi ne mogu hodati bez pomoći.
Ponekad razderani meniskus sprječava savijanje koljena (naziva se zaključavanje).
Ponekad sila koja uzrokuje uganuće koljena uzrokuje i prijelom kosti i/ili oštećenje tetiva u koljenu (ozljede ekstenzora koljena).
Dijagnoza
Liječnici sumnjaju na uganuće koljena kad osoba ima tipične simptome (kao što je oteklina) i kada je imala ozljedu koja bi mogla uzrokovati uganuće.
Testiranje pod opterećenjem
Liječnici provjeravaju da li postoji oštećeni ligamet u koljenu pomicanjem noge na određeni način (testiranje pod opterećenjem). Temeljiti pregled, uključujući testiranje pod opterećenjem, obično omogućuje liječnicima da identificiraju ozljede koljena.
Međutim, testiranje se često odgodi jer je koljeno obično previše bolno da bi se testiralo kada liječnici prvo procjenjuju osobu. Također, značajna oteklina i grčevi mišića mogu otežati procjenu koljena. Testiranje pod opterećenjem može se obaviti nekoliko dana kasnije, kada se simptomi smanje.
Slikovne pretrage
Ako je koljeno vrlo bolno ili otečeno, liječnici obično naprave rendgen prije testiranja pod opterećenjem kako bi provjerili da li postoji prijelom kosti.
Određeni nalazi ukazuju na veću vjerojatnost prijeloma kosti:
-
U nekim dijelovima zgloba koljena osjeća se jaka bol.
-
Osoba ne može saviti koljeno.
-
Osoba se ne može osloniti na ozlijeđenu nogu zbog boli.
-
Osoba je starija od 55 godina.
Magnetska rezonancija (MR) se obično ne radi na početku. Može se učiniti ako
-
Sumnja se na ozbiljnu ozljedu.
-
Simptomi ne nestanu nakon nekoliko tjedana zaštite, odmora, leda, kompresije i elevacije (PRICE).
Liječenje
-
Ponekad drenaža tekućine
-
Zaštita, mirovanje, led, kompresija i elevacija
-
IUdlaga, imobilizator koljena i štake
-
Ponekad operacija
Ako se u koljenu nakupi velika količina tekućine, liječnici ponekad dreniraju tekućinu kako bi olakšali bol i grčeve mišića.
Većina blagih ili umjerenih ozljeda može se liječiti u početku zaštitom, mirovanjem, ledom, kompresijom i elevacijom (eng. akronim PRICE), uključujući imobilizaciju koljena udlagom ili napravom koja podupire koljeno i čuva ga od savijanja (imobilizator koljena). Vježbe za opseg pokreta započinju se što je prije moguće.
Ako je uganuće ozbiljno, neke osobe moraju nositi imobilizator koljena 6 tjedana ili duže.
Neke teške ozljede ligamenata ili meniskusa zahtijevaju kirurški zahvat od strane ortopeda. Kirurški zahvat se obično izvodi kroz mali rez i malu fleksibilnu cijev - postupak koji se zove artroskopska operacija.
Vježbe za jačanje koljena obično se preporučuju osobama s blagim ili umjerenim ozljedama. Ako su ozljede teške, vježbe jačanja se odgađaju do nakon operacije.