Urednik sekcije: prof. dr. sc. Davor Vagić, dr. med.
Prijevod: dr. sc. Andro Košec, dr. med.
Herpes zoster oticus je zaraza virusom herpesa zostera u nakupinama živčanih stanica (ganglija) koje kontroliraju živce odgovorne za sluh i ravnotežu (8. kranijalni živac) i za micanje lica (7. kranijalni živac).
Herpes zoster (herpes zoster) je infekcija koja je rezultat reaktivacije virusa varičela-zoster, virusa koji uzrokuje vodene kozice. Nakon epizode vodenih kozica, ovaj virus leži uspavan u živčanim korijenima i može se reaktivirati, putujući niz živčana vlakna do kože, gdje uzrokuje bolne rane. Najčešće je uzrok reaktivacije nepoznat, ali se ponekad javlja kada je imunološki sustav oslabljen, na primjer, rakom, AIDS-om ili određenim lijekovima.
Herpes zoster oticus nastaje kada se virus herpesa zostera reaktivira u 7. facijalnom i 8. kranijalnom živcu. Sedmi kranijalni živac kontrolira većinu mišića lica. Osmi kranijalni živac kontrolira sluh i ravnotežu.
(Vidi također Pregled unutarnjeg uha.)
Simptomi
Simptomi herpes zoster oticus reinfekcije uključuju sljedeće:
-
Teška bol u uhu
-
Plikovi ispunjeni tekućinom (mjehurići) na vanjskoj strani uha (pinna) i u zvukovodu
-
Privremena ili trajna paraliza lica (slično Bellovoj paralizi)
-
Vrtoglavica (lažni osjećaj kretanja ili vrtnje) koji traje danima do tjednima
-
Oštećenje sluha, koji može biti trajno ili koje se može djelomično ili potpuno povući
-
Rijetko, glavobolja, dezorijentiranost ili ukočen vrat
Ponekad su zahvaćeni i drugi kranijalni živci.
Dijagnoza
Liječnici obično dijagnosticiraju herpes zoster oticus kliničkim pregledom. Ponekad liječnici uzimaju strugotine mjehurića za pregled pod mikroskopom i za kulturu stanica. MR se također se može učiniti da se isključe drugi ozbiljni poremećaji.
Liječenje
-
Opioidni lijekovi za bol
-
Ponekad kortikosteroidni lijekovi, kao što je prednizon koji smanjuju upalu
-
Ponekad antivirusni lijekovi za liječenje infekcije
-
Rijetko je potrebna operacija za ublažavanje pritiska na facijalni živac
Liječnici mogu dati ljudima lijekove za ublažavanje simptoma i liječenje virusa. Međutim, nije jasno jesu li ti lijekovi učinkoviti u svim slučajevima. Kortikosteroidi kao što je prednizon daju se za smanjivanje upale. Antivirusni lijekovi kao što su aciklovir ili valaciklovir mogu pomoći u smanjenju trajanja infekcije i rutinski se daju osobama čiji je imunološki sustav oslabljen ili oštećen. Diazepam se daje za ublažavanje napada vrtoglavice. Opioidi uzimani na usta daju se zbog boli. Amitriptilin se može davati osobama koje imaju dugotrajnu rezidualnu bol (nazvanu postherpetična neuralgija).
Ljudima koji imaju potpunu paralizu lica možda će trebati kirurški zahvat kako bi se smanjio pritisak na facijalni živac.