Urednik sekcije: doc. dr. sc. Dario Rahelić, dr. med.
Prijevod: Morana Šangulin dr. med.
Endokrini sustav sastoji se od skupine žlijezda i organa koji reguliraju i kontroliraju različite tjelesne funkcije proizvodnjom i izlučivanjem hormona. Hormoni su kemijske tvari koje utječu na aktivnost drugog dijela tijela. U biti, hormoni služe kao glasnici, kontroliraju i koordiniraju aktivnosti u cijelom tijelu. (Vidi također Endokrine žlijezde.)
Razine većine hormoni smanjuju se sa starenjem, ali neki hormoni ostaju na razini tipičnoj za one kod mlađih odraslih osoba, a neki se čak i povećavaju. Čak i kada razine hormona ne opadaju, endokrina funkcija općenito se smanjuje s dobi jer hormonski receptori postaju manje osjetljivi.
Neki hormoni koji se smanjuju uključuju
U žena, pad estrogena vodi do menopauze. Kod muškaraca, razine testosterona obično se postupno smanjuju. Smanjene razine hormona rasta mogu dovesti do smanjenja mišićne mase i snage. Smanjena razina melatonina može imati važnu ulogu u gubitku normalnih ciklusa spavanja i buđenja (cirkadijanski ritmovi) sa starenjem.
Hormoni koji obično ostaju nepromijenjeni ili se samo neznatno smanjuju uključuju
-
Kortizol
-
Inzulin
-
Hormoni štitnjače
Hormoni koji se mogu povećati uključuju
Iako se čini da nadomjesna hormonska terapija može biti korisna kod starijih osoba sa smanjenom funkcijom, takva terapija općenito ne preokreće starenje ili produžuje život, a u nekim slučajevima (kao što je estrogen kod starijih žena), potencijalno je štetna. Međutim, tekuća istraživanja ispituju korisne učinke pružanja nekih hormona starijim osobama. estrogen o zamjeni kod starijih žena Menopauza. Testosteron o zamjeni kod starijih muškaraca Učinci starenja na muški reproduktivni sustav.