Atrezija jednjaka je prirođena mana kod koje se jednjak sužava te slijepo završava. Većina novorođenčadi s atrezijom jednjaka također ima abnormalnu vezu između jednjaka i dušnika (traheje) koja se naziva traheoezofagealna fistula.
Jednjak je dugi cjevasti organ koji povezuje usta sa želucem. Kod atrezije jednjaka, jednjak se sužava ili se razvije kao dva dijela koja nisu povezana (atrezija). Zbog mane, hrana i tekućina teško ili nikako dolaze iz jednjaka u želudac.
Dušnik (traheja) je glavni dišni put do pluća. Normalno, jednjak i traheja su odvojeni. Međutim, kod traheoezofagealne fistule nastaje abnormalna veza (fistula) između jednjaka i dušnika. Zbog defekta hrana i tekućina odlaze u dušnik i pluća.
Atrezija jednjaka i traheoezofagealna fistula često se zajedno pojavljuju.
Liječnici ne znaju što uzrokuje atreziju jednjaka i traheoezofagealnu fistulu, ali mnoga djeca s ovim prirođenim manama imaju i druge defekte, kao što su mane kralježnice, srca, bubrega, genitalija, ušiju i udova te usporen mentalni i/ili tjelesni razvoj.
(Vidi također Pregled mana probavnog sustava.)
Atrezija i fistula: mane jednjaka
Kod atrezije jednjaka, jednjak se sužava ili dolazi do slijepog kraja. Izostaje njegova normalna povezanost sa želucem. Traheoezofagealna fistula je abnormalna veza između jednjaka i traheje (povezuje jednjak i pluća).
|
Simptomi
Novorođenče s atrezijom jednjaka kašlje, guši se i slini nakon gutanja tijekom hranjenja.
Traheoezofageala fistula je opasna jer je postoji prolaz koji omogućuje progutanoj hrani ili slini da prođu do pluća, što dovodi do kašljanja, gušenja, otežanog disanja, a može se razviti i aspiracijska pneumonija (zbog udisanja hrane ili sline). Hrana ili tekućina u plućima može smanjiti količinu kisika u krvi, što dovodi do plavkaste promjene boje kože (cijanoza).
Dijagnoza
-
Prije rođenja, prenatalni ultrazvučni pregledi
-
Nakon rođenja, postavljanje cijevi kroz jednjak u želudac i rendgensko snimanje
Prije rođenja liječnici mogu posumnjati na postojanje atrezije jednjaka i traheoezofagealne fistule na temelju prenatalnih ultrazvučnih pregleda ili nakon rođenja na temelju simptoma.
Ako liječnici posumnjaju na ovu manu nakon rođenja, prvo pokušaju proći s tankom cjevčicom kroz jednjak do želuca. Ako je cjevčica ne prolazi, napravi se rendgensko snimanje kako bi potvrdili dijagnozu i utvrdili točnu dubinu ove mane.
Liječenje
Prije nego li se pristupi kirurškom zahvatu ispravljanja mana, potrebno je napraviti sve pripreme u cilju sprečavanja komplikacija, kao što je aspiracijska pneumonija. Prvo se prekine hranjenje na usta, a cijev se postavlja u gornji dio jednjaka kako bi se kontinuirano usisavala slina prije nego što dođe do pluća. Dijete se hrani venskim putem (intravenski).
Kirurški zahvat se mora izvesti brzo nakon poroda kako bi se uspostavila normalna veza između jednjaka i želuca te zatvorila fistula.
Nakon operacije mogu se razviti neke komplikacije. Najčešći problemi su curenje i ožiljno tkivo na mjestu gdje je jednjak ponovno spojen. Mnoga djeca imaju poteškoće s hranjenjem. Oko polovice djece koja imaju poteškoće s hranjenjem razvijaju gastroezofagealni refluks (vraćanje hrane i kiseline iz želuca u jednjak), tako da liječnici mogu davati lijekove koji suzbijaju želučanu kiselinu novorođenčadi koja imaju atreziju jednjaka. Ako lijekove ne kontroliraju refluks, potrebno je učinti fundoplikaciju. U fundoplikaciji kirurg obavija vrh želuca oko donjeg dijela jednjaka kako bi taj spoj postao čvršći i tako se smanjio refluks.