Cauda equina sindrom nastaje kada je snop živaca koji se proteže s dna kralježnične moždine komprimiran ili oštećen.
-
Najčešći uzrok cauda equina sindroma je hernija diska.
-
Cauda equina sindrom uzrokuje jaku bol u donjem dijelu leđa, probleme s mokrenjem (poput inkontinencije) i gubitak osjeta u stražnjici, genitalnom području, mjehuru i rektumu.
-
Liječnici prema simptomima odmah mogu posumnjati na cauda equina sindrom, a snimanja magnetskom rezonancijom ili kompjutorskom tomografijom provode se kako bi se potvrdila dijagnoza.
-
Često je potreban kirurški zahvat za ublažavanje pritiska na caudu equinu, a za ublažavanje boli koriste se analgetici i kortikosteroidi.
Snop živaca proteže se od dna kralježnične moždine prema dolje, kroz kosti donjeg dijela leđa (kralješke) i preko kosti u dnu kralježnice (sakruma). Ovaj snop se naziva cauda equina, što znači na latinskom rep konja, jer na njega snop podsjeća. Simptomi koji nastaju nazivaju se cauda equina sindrom.
Cauda equina sindrom
Snop živaca proteže se od dna kralježnične moždine prema dolje kroz kosti donjeg dijela leđa (kralješke) i preko kosti u dnu kralježnice (sakruma). Ovaj snop se naziva cauda equina, što znači latinski rep konja, jer tako izgleda svežanj.
Cauda equina može biti komprimirana puknutim ili iskliznutim diskom, tumorom ili apscesom. Može se oštetiti ozljedom ili nateknuti kad postane upaljena (što se događa kod ankilozantnog spondilitisa). Simptomi koji nastaju nazivaju se cauda equina sindrom.
|
Uzroci
Najčešći uzrok cauda equina sindroma je
Ostali uzroci uključuju sljedeće:
Neka od ovih stanja uzrokuju upalu i/ili oteknuće, što dovodi do pritiska na živce. Tumor može uzrokovati izravan pritisak na caudu equinu.
Simptomi
Osobe s cauda equina sindromom mogu imati jake bolove u donjem dijelu leđa, obično zbog poremećaja koji uzrokuje cauda equina sindrom. Osobe mogu izgubiti osjet u stražnjici, genitalnom području, mjehuru i rektumu- područje tijela koje bi dodirivale jahaće sedlo (sindrom jahaćih hlača). To jest, kod takvih osoba može biti smanjen osjet boli, dodira, temperature i vibracije u navedenom području.
Osjet i kontrola mišića mogu biti poremećeni u donjem dijelu nogu.
Ostali simptomi cauda equina sindroma mogu uključivati sljedeće:
Bez liječenja, cauda equina sindrom može izazvati potpunu paralizu nogu.
Dijagnoza
-
Liječnička procjena
-
Radiološki testovi
Liječnici sumnjaju na cauda equina sindrom na temelju simptoma i rezultata kliničkog pregleda. Međutim, simptomi često variraju.
Magnetska rezonancija (MR) se izvodi odmah ukoliko postoji sumnja na sindrom caude equine. Ako MR nije dostupan, izvodi se mijelografija kompjutoriziranom tomografijom (CT). Navedene pretrage mogu uglavnom potvrditi dijagnozu.
Liječenje
Ljudi koji imaju cauda equina sindrom zahtijevaju hitnu liječničku pomoć.
Liječnici se usredotočuju na liječenje poremećaja koji uzrokuje cauda equina sindrom. Na primjer, kirurški zahvat se odmah izvodi kako bi se smanjio pritisak na caudu equinu uzrokovanu iskliznutim diskom. Takav tretman može spriječiti trajno oštećenje.
Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) ili drugi analgetici koriste se za ublažavanje boli. Ako ti lijekovi ne ublaže bol, kortikosteroidi, koji se uzimaju na usta ili daju u injekcijama, mogu pomoći. Kortikosteroidi mogu također smanjiti oticanje.
Koliko će se osoba dobro oporaviti često ovisi o uzroku i brzini liječenja. Veća je šansa da će se simptomi smanjiti ili nestati ako se uzrok utvrdi i odmah liječi.