Intraamnijska infekcija je infekcija tkiva oko fetusa, kao što je tekućina koja okružuje fetus (plodova voda), posteljica, membrane oko fetusa ili kombinacija.
-
Intraamnijska infekcija povećava rizik problema kod žene i djeteta.
-
Žene obično imaju vrućicu, a često i bolove u zdjelici te vaginalni iscjedak.
-
Liječnici obično infekciju mogu dijagnosticirati fizikalnim pregledom, ali ponekad je potrebna analiza plodove vode.
-
Ženama se daju antibiotici i lijekovi kako bi se smanjila tjelesna temperatura, a porođaj se planira što je prije moguće.
Komplikacije trudnoće, kao što je intraamnijska infekcija, su problemi koji se javljaju samo tijekom trudnoće. Mogu utjecati na ženu, fetus ili oboje i mogu se pojaviti u različito vrijeme tijekom trudnoće. Međutim, većina komplikacija u trudnoći može se učinkovito liječiti.
Intraamnijska infekcija nastaje zato što bakterije iz rodnice ulaze u maternicu i inficiraju tkiva oko fetusa. Inače sluz u vratu maternice, membrane oko fetusa i posteljica sprječavaju bakterije da uzrokuju infekciju. Međutim, određena stanja omogućavaju bakterijama da lakše probiju ovu obranu. Na primjer, membrane oko fetusa mogu prerano prsnuti (tzv. prerano prsnuće ovoja). Rijetko do infekcije dolazi i prilikom unutarnji nadzora fetusa. Kod ovog postupka, liječnici nadziru fetus umetanjem elektrode (mali okrugli senzor pričvršćen na žicu) kroz rodnicu žene.
Što više vremena prođe između prsnuća ovoja i porođaja, to je veća šansa da će se razviti intraamnijska infekcija, osobito ako liječnik ili primalja rade puno vaginalnih pregleda. Takvi pregledi mogu uvesti bakterije u vaginu i maternicu.
Bakterije koje mogu uzrokovati infekcije u genitalnom traktu također povećavaju vjerojatnost intraamnijske infekcije. Žene možda ne znaju da su te bakterije prisutne, osobito ako nisu imale rutinsku prenatalnu skrb, kada bi se obavili testovi na te bakterije.
Intraamijska infekcija je vjerojatnija i ako
Intraamnijska infekcija može povećati rizik od sljedećih problema kod fetusa:
-
Prijevremni porođaj ili prerano prijevremno prsnuće plodovih ovoja (intraamnijska infekcija može uzrokovati ove probleme, kao i rezultirati njima)
-
Premalo kisika u krvi oko vremena porođaja
-
Infekcije, kao što je sistemna infekcija (sepsa), upala pluća, ili meningitis
-
Napadaji
-
Cerebralna paraliza
-
Smrt
Intraamnijska infekcija kod žene može povećati rizik od sljedećih problema:
Rijetko, ako se intraamnijska infekcija ne liječi, žene mogu razviti septički šok (životno opasan nizak krvni tlak uslijed ozbiljnog tjelesnog odgovora na infekciju), diseminirana intravaskularna koagulacija (poremećaj zgrušavanja krvi koji uzrokuje krvne ugruške i krvarenje), i sindrom akutnog respiratornog distresa.
Simptomi
Intraamnijska infekcija uzrokuje vrućicu, a često i bolove u trbuhu te iscjedak koji može biti neugodnog mirisa. Otkucaji srca fetusa i žene mogu biti ubrzani. Međutim, neke žene nemaju tipične simptome.
Dijagnoza
-
Liječnička procjena
-
Kompletna krvna slika
-
Ponekad amniocenteza
Liječnici rade fizikalni pregled i kompletnu krvnu sliku (što uključuje i broj bijelih krvnih stanica).
Na intraamnijsku infekciju se posumnja kada žena ima vrućicu i još jedan od tipičnih simptoma, kao što su ubrzan srčani ritam fetusa ili iscjedak neugodnog mirisa ili abnormalno visok broj bijelih krvnih stanica kod žene. Ako dijagnoza i dalje nije sigurna, liječnici mogu uzeti uzorak plodove vode i analizirati ga (amniocenteza).
Ako dođe do prijevremenog porođaja ili preuranjenog prsnuća ovoja, liječnici razmatraju mogućnost infekcije čak i ako žene nemaju tipične simptome.
Prevencija
Ako dođe do preuranjenog prijevremenog prsnuća ovoja, liječnici vaginalne preglede rade samo ako je nužno.
Liječnici ženama daju i intravenske ili antibiotike na usta kako bi pomogli produžiti trudnoću te smanjiti rizike problema kod fetusa.
Liječenje
Ženama s intraamnijskom infekcijom antibiotici se daju intravenski. Daju se i lijekovi za snižavanje tjelesne temperature kao što je acetaminofen.
Nakon postavljanja dijagnoze porođaj se ne smije odgađati.
Ako porođaj nije spontano započeo, može ga se umjetno započeti (inducirati).
Ako su majka i dijete stabilno i ako se za vrijeme indukcije porođaja daju antibiotici, hitni carski rez obično nije potreban.